statystyki

Opłaty licencyjne: Amortyzacja tylko wtedy, gdy jest wartość początkowa

autor: Jakub Pawłowski17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:11
Podatki

Chodziło o spółkę, która zawarła umowę licencyjną z firmą informatyczną na dostawę specjalistycznego oprogramowania.źródło: ShutterStock

Opłaty licencyjne można zaliczać bezpośrednio do kosztów podatkowych, jeżeli ich wysokość może być określona dopiero po oddaniu środka trwałego do używania – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która zawarła umowę licencyjną z firmą informatyczną na dostawę specjalistycznego oprogramowania. Całość wydatków na instalację, obsługę i dostosowanie nowych rozwiązań zaliczyła wprost do kosztów uzyskania przychodu, nie uwzględniając ich w ewidencji środków trwałych. Spółka powinna jednak była to zrobić, bo licencje są wartościami niematerialnymi i opłaty licencyjne obciążają koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.

Problem polegał na tym, że spółka nie była w stanie jednoznacznie określić wartości, od której powinna dokonywać odpisów. Utrzymywała, że wysokość opłat licencyjnych jest zależna od przyszłych zdarzeń (chociażby liczby napraw), a firma informatyczna wylicza je według algorytmu, uwzględniając przy tym wiele zmiennych (m.in. liczbę obsługiwanych stanowisk i przychody w każdej ze spółek córek). Spółka tłumaczyła, że gdyby przyjąć wytyczne organów podatkowych, to musiałaby określać wartość początkową licencji już w pierwszym miesiącu po przyjęciu jej do używania, bazując na zakładanej wysokości budżetu, a następnie korygować tę wartość po zakończeniu roku w momencie otrzymania faktury ostatecznej. Byłoby to nieracjonalne – przekonywała.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wbrew temu, co twierdzi spółka, koszty infrastruktury informatycznej były możliwe do ustalenia, bo udostępnione programy są powszechnie znane i stosowane w biznesie od lat, a zatem określenie ich realnej wartości nie powinno być trudne.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane