statystyki

Opłaty licencyjne: Amortyzacja tylko wtedy, gdy jest wartość początkowa

autor: Jakub Pawłowski17.03.2016, 07:15; Aktualizacja: 17.03.2016, 09:11
Podatki

Chodziło o spółkę, która zawarła umowę licencyjną z firmą informatyczną na dostawę specjalistycznego oprogramowania.źródło: ShutterStock

Opłaty licencyjne można zaliczać bezpośrednio do kosztów podatkowych, jeżeli ich wysokość może być określona dopiero po oddaniu środka trwałego do używania – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która zawarła umowę licencyjną z firmą informatyczną na dostawę specjalistycznego oprogramowania. Całość wydatków na instalację, obsługę i dostosowanie nowych rozwiązań zaliczyła wprost do kosztów uzyskania przychodu, nie uwzględniając ich w ewidencji środków trwałych. Spółka powinna jednak była to zrobić, bo licencje są wartościami niematerialnymi i opłaty licencyjne obciążają koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.

Problem polegał na tym, że spółka nie była w stanie jednoznacznie określić wartości, od której powinna dokonywać odpisów. Utrzymywała, że wysokość opłat licencyjnych jest zależna od przyszłych zdarzeń (chociażby liczby napraw), a firma informatyczna wylicza je według algorytmu, uwzględniając przy tym wiele zmiennych (m.in. liczbę obsługiwanych stanowisk i przychody w każdej ze spółek córek). Spółka tłumaczyła, że gdyby przyjąć wytyczne organów podatkowych, to musiałaby określać wartość początkową licencji już w pierwszym miesiącu po przyjęciu jej do używania, bazując na zakładanej wysokości budżetu, a następnie korygować tę wartość po zakończeniu roku w momencie otrzymania faktury ostatecznej. Byłoby to nieracjonalne – przekonywała.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że wbrew temu, co twierdzi spółka, koszty infrastruktury informatycznej były możliwe do ustalenia, bo udostępnione programy są powszechnie znane i stosowane w biznesie od lat, a zatem określenie ich realnej wartości nie powinno być trudne.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane