statystyki

KE wypowiada wojnę koncernom. Europejska reforma CIT nabiera kształtu

autor: Mariusz Szulc01.02.2016, 07:40; Aktualizacja: 08.02.2016, 11:15
Zgodnie z nowymi przepisami  spółki działające na rynku unijnym mogłyby odliczać odsetki od długu tylko do określonego limitu

Zgodnie z nowymi przepisami spółki działające na rynku unijnym mogłyby odliczać odsetki od długu tylko do określonego limituźródło: ShutterStock

Unijna klauzula obejścia prawa, podatek od wyjścia z kapitałem do innego państwa i przepisy o CFC we wszystkich 28 krajach członkowskich – to tylko niektóre ze zmian zaproponowanych w czwartek przez KE.

Główny cel reformy zaproponowanej 27 stycznia 2016 r. przez Komisję Europejską oddają słowa Pierre’a Moscovici, komisarza odpowiedzialnego za kwestie podatkowe i celne: „Chcemy zmienić przepisy tak, aby koncerny płaciły sprawiedliwe podatki w krajach, gdzie wypracowały dochód”.

– Państwa członkowskie co roku tracą miliardy euro przez agresywną optymalizację fiskalną. Te pieniądze można wydać na usługi publiczne, szkoły, szpitale i posłużyłyby one w ten sposób wszystkim Europejczykom. Aby tak się stało, musimy jednak odpowiednio dostosować prawo w całej UE – powiedział Moscovici na konferencji prasowej poprzedzającej decyzje.

Pakiet zmian

Co najmniej dwie nowe dyrektywy mają przejść szybką ścieżkę legislacyjną. W najważniejszej z nich znalazłoby się wiele rozwiązań zaproponowanych w ub.r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w ramach projektu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting). To oznacza, że spółki działające na rynku unijnym mogłyby odliczać odsetki od długu tylko do określonego limitu. Byłby on uzależniony od ich dochodu brutto, ale w projekcie dyrektywy zapisano go na poziomie 30 proc. Poszczególne państwa mogłyby jednak przyjąć pułap mniej korzystny.

Podatnicy, którzy przeniosą aktywa do innego kraju o niższej stawce podatku, płaciliby w pierwszym państwie podatek od wyjścia. Podstawą opodatkowania byłaby rynkowa wartość przenoszonego majątku. Nowa zasada ma dotyczyć głównie transferów na linii siedziba firmy – zakład bądź zakład – główna siedziba. W niektórych przypadkach podatek przy wyjściu mógłby być odroczony nawet o 5 lat. Państwo członkowskie, które go nałoży, mogłoby naliczać za ten czas odsetki.

W całej UE miałaby obowiązywać klauzula switch over. Chodzi o to, aby państwa członkowskie nie mogły zwolnić zagranicznego dochodu z daniny, jeśli powstał on w kraju o stawce CIT niższej o 40 proc. od stawki obowiązującej w pierwszym państwie. W takim wypadku obowiązywałaby metoda proporcjonalnego odliczenia.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane