statystyki

Jak przygotować Rb-WSa i Rb-WSb za rok 2015

autor: Krystyna Gąsiorek14.03.2016, 10:55; Aktualizacja: 14.03.2016, 11:04
Podatki

Po upływie okresu sprawozdawczego w terminie do 31 marca jednostki organizacyjne jednostek sektora finansów publicznych oraz jednostki przez nie nadzorowane przekazują sprawozdanie jednostkowe właściwej jednostce.źródło: ShutterStock

Po raz pierwszy nie trzeba przekazywać ich w formie papierowej. Sprawozdania za poprzedni rok powinny być przesyłane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą

Do 31 marca 2016 r. trzeba złożyć sprawozdania jednostkowe z wydatków strukturalnych za 2015 r. Istotne znaczenie ma dla nich zeszłoroczna nowelizacja rozporządzenia ministra finansów z 27 marca 2015 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Wprowadzone wtedy zmiany mają zastosowanie po raz pierwszy właśnie teraz do sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb za rok 2015. Zostały one wprowadzone w załączniku nr 40 do rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej stanowiącym „Instrukcję sporządzania sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych”. Najważniejszą z nich jest rezygnacja z przekazywania sprawozdań w formie pisemnej. Sprawozdania za 2015 r. powinny być przesyłane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą. Ponadto sprawozdania powinny być sporządzone w arkuszu kalkulacyjnym.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki sektora finansów publicznych wydatki publiczne klasyfikują również według dodatkowej klasyfikacji określającej kody wydatków strukturalnych. Wydatki strukturalne to krajowe wydatki publiczne poniesione w obszarach interwencji funduszy strukturalnych w związku z realizacją operacji i celów (np. projektu, działania, zadania) określonych i opisanych w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych. ©?

NAJCZĘŚCIEJ POWTARZAJĄCE SIĘ BŁĘDY

1) Błędnie wykazane kwoty w sprawozdaniu

W sprawozdaniach jednostkowych wykazujemy dane w złotych i groszach. Natomiast sprawozdania zbiorcze są sporządzane w tysiącach złotych bez znaku po przecinku.

2) Przekazywanie sprawozdań na nieaktualnych drukach

Sprawozdania powinny być sporządzane na wzorach określonych w rozporządzeniu o sprawozdawczości budżetowej, w załącznikach obowiązujących dla danego roku.

3) Niesporządzenie sprawozdań

W przypadku gdy jednostka uzna, że wśród poniesionych wydatków nie ma takich, które można zakwalifikować do wydatków strukturalnych, należy wówczas sporządzić sprawozdanie zerowe/negatywne. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli jednostka sektora finansów publicznych prawidłowo stosuje klasyfikację wydatków strukturalnych, to nie będzie miała sprawozdania zerowego.

ZDANIEM MF


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane