statystyki

Jak przygotować Rb-WSa i Rb-WSb za rok 2015

autor: Krystyna Gąsiorek14.03.2016, 10:55; Aktualizacja: 14.03.2016, 11:04
Podatki

Po upływie okresu sprawozdawczego w terminie do 31 marca jednostki organizacyjne jednostek sektora finansów publicznych oraz jednostki przez nie nadzorowane przekazują sprawozdanie jednostkowe właściwej jednostce.źródło: ShutterStock

Po raz pierwszy nie trzeba przekazywać ich w formie papierowej. Sprawozdania za poprzedni rok powinny być przesyłane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą

Do 31 marca 2016 r. trzeba złożyć sprawozdania jednostkowe z wydatków strukturalnych za 2015 r. Istotne znaczenie ma dla nich zeszłoroczna nowelizacja rozporządzenia ministra finansów z 27 marca 2015 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Wprowadzone wtedy zmiany mają zastosowanie po raz pierwszy właśnie teraz do sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb za rok 2015. Zostały one wprowadzone w załączniku nr 40 do rozporządzenia ministra finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej stanowiącym „Instrukcję sporządzania sprawozdań Rb-WSa i Rb-WSb o wydatkach strukturalnych”. Najważniejszą z nich jest rezygnacja z przekazywania sprawozdań w formie pisemnej. Sprawozdania za 2015 r. powinny być przesyłane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą. Ponadto sprawozdania powinny być sporządzone w arkuszu kalkulacyjnym.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych jednostki sektora finansów publicznych wydatki publiczne klasyfikują również według dodatkowej klasyfikacji określającej kody wydatków strukturalnych. Wydatki strukturalne to krajowe wydatki publiczne poniesione w obszarach interwencji funduszy strukturalnych w związku z realizacją operacji i celów (np. projektu, działania, zadania) określonych i opisanych w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych. ©?

NAJCZĘŚCIEJ POWTARZAJĄCE SIĘ BŁĘDY

1) Błędnie wykazane kwoty w sprawozdaniu

W sprawozdaniach jednostkowych wykazujemy dane w złotych i groszach. Natomiast sprawozdania zbiorcze są sporządzane w tysiącach złotych bez znaku po przecinku.

2) Przekazywanie sprawozdań na nieaktualnych drukach

Sprawozdania powinny być sporządzane na wzorach określonych w rozporządzeniu o sprawozdawczości budżetowej, w załącznikach obowiązujących dla danego roku.

3) Niesporządzenie sprawozdań

W przypadku gdy jednostka uzna, że wśród poniesionych wydatków nie ma takich, które można zakwalifikować do wydatków strukturalnych, należy wówczas sporządzić sprawozdanie zerowe/negatywne. Należy jednak mieć na uwadze, że jeżeli jednostka sektora finansów publicznych prawidłowo stosuje klasyfikację wydatków strukturalnych, to nie będzie miała sprawozdania zerowego.

ZDANIEM MF


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane