statystyki

Grupa Wyszehradzka chce lobbować za tańszym internetem

autor: Mariusz Szulc09.03.2016, 07:39; Aktualizacja: 09.03.2016, 07:54
internet

Węgrzy liczą się z trudnościami i mają w zanadrzu plan B. Chcą wystąpić o obniżkę VAT na usługi elektroniczne w ramach procedury derogacji.źródło: ShutterStock

Od początku następnego roku obniżymy VAT na usługi elektroniczne z 27 do 18 proc. Ewentualny sprzeciw Komisji Europejskiej chcemy pokonać wspólnie z Czechami, Polską i ze Słowacją – zapewnił Tamás Deutsch, rządowy komisarz ds. programów internetowych.

Polityk ujawnił plany węgierskiego rządu w wywiadzie dla dziennika „Magyar Idők”. Przypomniał, że w kraju „bratanków” dostęp do internetu, tak jak wiele innych usług, podlega opodatkowaniu według 27-proc., najwyższej w UE stawki VAT (w Polsce wynosi ona 23 proc.). Budapeszt chce ją jednak obniżyć do 18 proc. Problem w tym, że choć nadal pozostanie ona wysoka, to zgodnie z węgierskimi przepisami będzie to już stawka obniżona (w Polsce ustalone są one na poziomie 5 i 8 proc.). Tymczasem zgodnie z art. 98 dyrektywy VAT (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1) do usług świadczonych drogą elektroniczną nie mają zastosowania stawki preferencyjne. Tak jednoznaczny zapis może pokrzyżować plany Węgrów, dlatego na następnym szczycie Grupy Wyszehradzkiej chcą przekonywać Polskę, Słowację i Czechy do przyjęcia w tej sprawie wspólnego stanowiska.

To miałoby pozwolić przekonać Brukselę do zmiany reguł i zezwolenia czterem krajom Europy Środkowo-Wschodniej na stosowanie preferencyjnego VAT, co miałoby przełożenie na spadek kosztów dostępu do internetu.

Zdaniem Tomasza Michalika, doradcy podatkowego i partnera w MDDP, nie ma jednak dużych szans, aby Bruksela uległa. – Zapisy w dyrektywie są wyjątkowo jasne i dotyczą nie tylko dostępu do internetu, ale też wielu innych usług elektronicznych – wyjaśnia ekspert. – Trudno się więc spodziewać ewentualnego ukłonu czy to w stronę Węgier, czy całej Grupy Wyszehradzkiej. Mógłby on obudzić falę podobnych wniosków ze strony innych krajów UE – przyznaje Tomasz Michalik.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • łubudubu(2016-03-14 01:52) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem za stworzeniem unii telekomunikacyjnej w ramach V4 - Grupy Wyszehradzkiej. To jest prawdziwa realna współpraca , korzystna dla wszystkich mieszkańców tych państw.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane