statystyki

Konfuzja oznacza obowiązek poboru podatku

autor: Łukasz Zalewski09.03.2016, 16:00
Sprawa dotyczyła spółki zadłużonej z tytułu pożyczek udzielonych jej przez jedynego wspólnika – firmę z Luksemburga.

Sprawa dotyczyła spółki zadłużonej z tytułu pożyczek udzielonych jej przez jedynego wspólnika – firmę z Luksemburga.źródło: ShutterStock

Spółka, do której wspólnik wnosi wierzytelność z tytułu udzielonej tej firmie pożyczki w zamian za udziały w jej podwyższonym kapitale, powinna potrącić podatek u źródła – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki zadłużonej z tytułu pożyczek udzielonych jej przez jedynego wspólnika – firmę z Luksemburga. W 2012 r. zgromadzenie wspólników zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Nowo utworzone udziały zostały pokryte wkładem niepieniężnym w postaci wierzytelności wspólnika z tytułu jednej z niezwróconych pożyczek wraz z odsetkami. Wspólnik ten objął udziały po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. W efekcie całej tej operacji wygasł dług spółki wobec wspólnika, a ściślej doszło do połączenia długu z wierzytelnością w jednych rękach (w języku prawniczym nazywa się to konfuzją).

Spółka uważała, że nie musi potrącać podatku u źródła (w Polsce) w związku z wniesieniem tej wierzytelności na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego. Sądziła, że w przypadku zamiany wierzytelności na udziały nie powstanie u wspólnika przychód z tytułu odsetek. W związku z konfuzją wspólnik bowiem nie zostanie zaspokojony, zatem nie uzyska przychodu.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że w efekcie nabycia własnego długu doszło do połączenia w jednej osobie praw przysługujących wierzycielowi z obowiązkami dłużnika (konfuzja), a w konsekwencji do wygaśnięcia wierzytelności. Konfuzja oznaczała więc wykonanie zobowiązania wobec wspólnika i obowiązek poboru podatku u źródła – uznał dyrektor izby.

Zgodziły się z nim sądy obu instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przez wypłatę odsetek należy rozumieć m.in. wszelkie nieefektywne sposoby zaspokojenia ekonomicznego interesu wierzyciela.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane