statystyki

Konfuzja oznacza obowiązek poboru podatku

autor: Łukasz Zalewski09.03.2016, 16:00
Sprawa dotyczyła spółki zadłużonej z tytułu pożyczek udzielonych jej przez jedynego wspólnika – firmę z Luksemburga.

Sprawa dotyczyła spółki zadłużonej z tytułu pożyczek udzielonych jej przez jedynego wspólnika – firmę z Luksemburga.źródło: ShutterStock

Spółka, do której wspólnik wnosi wierzytelność z tytułu udzielonej tej firmie pożyczki w zamian za udziały w jej podwyższonym kapitale, powinna potrącić podatek u źródła – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki zadłużonej z tytułu pożyczek udzielonych jej przez jedynego wspólnika – firmę z Luksemburga. W 2012 r. zgromadzenie wspólników zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki. Nowo utworzone udziały zostały pokryte wkładem niepieniężnym w postaci wierzytelności wspólnika z tytułu jednej z niezwróconych pożyczek wraz z odsetkami. Wspólnik ten objął udziały po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. W efekcie całej tej operacji wygasł dług spółki wobec wspólnika, a ściślej doszło do połączenia długu z wierzytelnością w jednych rękach (w języku prawniczym nazywa się to konfuzją).

Spółka uważała, że nie musi potrącać podatku u źródła (w Polsce) w związku z wniesieniem tej wierzytelności na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego. Sądziła, że w przypadku zamiany wierzytelności na udziały nie powstanie u wspólnika przychód z tytułu odsetek. W związku z konfuzją wspólnik bowiem nie zostanie zaspokojony, zatem nie uzyska przychodu.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że w efekcie nabycia własnego długu doszło do połączenia w jednej osobie praw przysługujących wierzycielowi z obowiązkami dłużnika (konfuzja), a w konsekwencji do wygaśnięcia wierzytelności. Konfuzja oznaczała więc wykonanie zobowiązania wobec wspólnika i obowiązek poboru podatku u źródła – uznał dyrektor izby.

Zgodziły się z nim sądy obu instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że przez wypłatę odsetek należy rozumieć m.in. wszelkie nieefektywne sposoby zaspokojenia ekonomicznego interesu wierzyciela.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane