statystyki

Za posiłki jedzone w delegacji fiskus może żądać podatku

autor: Łukasz Zalewski06.04.2016, 07:24; Aktualizacja: 06.04.2016, 08:33
podatki, formularz, kalkulator

NSA potwierdził wczoraj, że wyżywienie opłacane przez pracodawcę w podróży służbowej jest zwolnione z PIT tylko do wysokości diet wynikających z prawa pracy.źródło: ShutterStock

Pracownicy uczestniczący w imprezach integracyjnych albo w wigilii czy firmowym jajeczku mogą najeść się do syta bez ryzyka, że fiskus zażąda od nich podatku. Co innego pracownicy będący w delegacji.

NSA potwierdził wczoraj, że wyżywienie opłacane przez pracodawcę w podróży służbowej jest zwolnione z PIT tylko do wysokości diet wynikających z prawa pracy. Jeśli firma sfinansuje posiłek ponad limit, to od nadwyżki będzie musiała potrącić zaliczkę na podatek.

To kolejny już wyrok niekorzystny dla pracowników. NSA zgodził się bowiem ze swoimi wcześniejszymi orzeczeniami – z 11 wrześ- nia 2015 r. (sygn. akt II FSK 1516/13) i z 2 czerwca 2015 r. (sygn. akt II FSK 946/13).

Sprawa dotyczyła spółki zatrudniającej około 1000 osób. W związku z krajowymi i zagranicznymi delegacjami pracownikom przysługują diety na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane