statystyki

Diety za delegacje: Jak podważyć decyzję fiskusa

autor: Marek Rotkiewicz18.02.2016, 08:54; Aktualizacja: 18.02.2016, 10:21
kalkulator, tabela, podatki

Zasadnicze znaczenie dla ustalenia zakresu opodatkowania świadczeń nieodpłatnych ma kryterium ich wyodrębnieniaźródło: ShutterStock

Urzędy skarbowe orzekają niekorzystnie dla pracodawców m.in. w razie ustalenia diety ujemnej czy wypłaty świadczeń przekraczających limity z rozporządzenia. Z pomocą przychodzą sądy administracyjne.

Ustalając i wypłacając należności za czas krajowej podróży służbowej, pracodawcy często mają wątpliwości m.in. co do tzw. diety ujemnej, zapewnienia pracownikowi posiłków o wyższej cenie niż wynosi dieta (lub jej odpowiednia część) czy rozliczania śniadań zapewnionych w cenie noclegu. Nie rozwiewa ich również niejednolite podejście do tych zagadnień organów skarbowych. Ostatnio jednak z orzecznictwa sądów administracyjnych wyłania się podejście dużo bardziej przychylne dla pracowników i pracodawców niż wynikające z wcześniejszych interpretacji.

Kwoty a przedział czasu

Wysokość diety w podróży krajowej oblicza się za czas od wyjazdu z miejscowości rozpoczęcia podróży do powrotu do miejscowości zakończenia podróży (par. 7 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, Dz.U. poz. 167). Pełna dieta wynosi 30 zł. Ustalamy ją w odniesieniu do czasu trwania delegacji w następujący sposób:

jeśli delegacja trwa nie dłużej niż dobę:

– od 8 do 12 godzin – 1/2 diety,

– powyżej 12 godzin – dieta w pełnej wysokości,

jeśli delegacja trwa dłużej niż dobę – za każdą całą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane