statystyki

Podatek od nieruchomości może być znacznie wyższy od ubiegłorocznego

autor: Ewa Ciechanowska07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 12:12
Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045).

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045).źródło: ShutterStock

Ze zmian w podatku od nieruchomości cieszą się właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych. Od 1 stycznia 2016 r. nie muszą już ponosić solidarnej odpowiedzialności za cały parking. 

15 marca mija termin wpłaty I raty podatku od nieruchomości. Osoby, które już otrzymały decyzję, zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, narzekają na znaczne podwyżki. Dlaczego?

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045). Jedną ze zmian są nowe zasady opodatkowania części wspólnych nieruchomości. Do końca 2015 roku korytarze i klatki schodowe w budynkach wielolokalowych nie były opodatkowane podatkiem od nieruchomości od całej powierzchni. Lokatorzy płacili podatek od części wspólnych wg proporcji powierzchni własnego lokalu do powierzchni całego budynku, a nie udziału w części wspólnej. W efekcie znaczna powierzchnia części wspólnych nie podlegała opodatkowaniu. Ponieważ tracił na tym fiskus, od tego roku wprowadzono zmiany. Obecnie współwłaściciele muszą zapłacić podatek od całej powierzchni części wspólnych, a to przekłada się na wzrost podatku.

Wspomniana zmiana dotyczy nie tylko właścicieli mieszkań w blokach, ale także lokali w budynkach komercyjnych. Jak w takim przypadku naliczany jest podatek od nieruchomości?


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • I(2016-03-07 14:39) Zgłoś naruszenie 00

    NO OCZYWISCIE ,KAZDY SOBBIE ZDAJE SPRAW Z TEGO ,ABY ZAPOBBIEC ZADŁUZENNIA W MIESCIE GDZIE WYMAGA NAPRAWDĘ DUZO POPRAWEK ,REMONTÓW ,ITD ,ALE PYTANIE JEST JEDNO ,KTO MA ZADECYDOWAC ,O TYM SPM ,CZY PREZYDENT MIASTA ,BO KIEDY JAK WIADOMO Z USTAWY ,MIESZKANIEC Z SPM ,MA KSIĘGĘ WIECZYSTĄ ,TO MA ,ULGĘ W PLACENIU CZYNSZU ,W SPM ,BO JAK WIADOMO PŁACI TYLKO PODATEK RAZ W ROKU LUB PREZYDENT MIASTA USTALA ,NP ; CO MIESIĄC KAZDY MIESZKANIEC Z KSIĘGĄ WICZYSTĄ ,TYLKO CZEKA NA PREZYDENTA MIASTA CO ZADECYDUJE ,BO CZYNSZE ,Z ODREBNĄ WLASNOSCIĄ ,TO JUZ CHYBA PRASTARA USTAWA KTÓREJ TRZYMAJĄ SIE PREZESI SPM I ADM ZE TAK BYŁO I MUSI BYC

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane