statystyki

Podatek od nieruchomości może być znacznie wyższy od ubiegłorocznego

autor: Ewa Ciechanowska07.03.2016, 11:18; Aktualizacja: 07.03.2016, 12:12
Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045).

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045).źródło: ShutterStock

Ze zmian w podatku od nieruchomości cieszą się właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych. Od 1 stycznia 2016 r. nie muszą już ponosić solidarnej odpowiedzialności za cały parking. 

15 marca mija termin wpłaty I raty podatku od nieruchomości. Osoby, które już otrzymały decyzję, zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, narzekają na znaczne podwyżki. Dlaczego?

Od 1 stycznia 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje wprowadzone ustawą z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1045). Jedną ze zmian są nowe zasady opodatkowania części wspólnych nieruchomości. Do końca 2015 roku korytarze i klatki schodowe w budynkach wielolokalowych nie były opodatkowane podatkiem od nieruchomości od całej powierzchni. Lokatorzy płacili podatek od części wspólnych wg proporcji powierzchni własnego lokalu do powierzchni całego budynku, a nie udziału w części wspólnej. W efekcie znaczna powierzchnia części wspólnych nie podlegała opodatkowaniu. Ponieważ tracił na tym fiskus, od tego roku wprowadzono zmiany. Obecnie współwłaściciele muszą zapłacić podatek od całej powierzchni części wspólnych, a to przekłada się na wzrost podatku.

Wspomniana zmiana dotyczy nie tylko właścicieli mieszkań w blokach, ale także lokali w budynkach komercyjnych. Jak w takim przypadku naliczany jest podatek od nieruchomości?


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • I(2016-03-07 14:39) Zgłoś naruszenie 00

    NO OCZYWISCIE ,KAZDY SOBBIE ZDAJE SPRAW Z TEGO ,ABY ZAPOBBIEC ZADŁUZENNIA W MIESCIE GDZIE WYMAGA NAPRAWDĘ DUZO POPRAWEK ,REMONTÓW ,ITD ,ALE PYTANIE JEST JEDNO ,KTO MA ZADECYDOWAC ,O TYM SPM ,CZY PREZYDENT MIASTA ,BO KIEDY JAK WIADOMO Z USTAWY ,MIESZKANIEC Z SPM ,MA KSIĘGĘ WIECZYSTĄ ,TO MA ,ULGĘ W PLACENIU CZYNSZU ,W SPM ,BO JAK WIADOMO PŁACI TYLKO PODATEK RAZ W ROKU LUB PREZYDENT MIASTA USTALA ,NP ; CO MIESIĄC KAZDY MIESZKANIEC Z KSIĘGĄ WICZYSTĄ ,TYLKO CZEKA NA PREZYDENTA MIASTA CO ZADECYDUJE ,BO CZYNSZE ,Z ODREBNĄ WLASNOSCIĄ ,TO JUZ CHYBA PRASTARA USTAWA KTÓREJ TRZYMAJĄ SIE PREZESI SPM I ADM ZE TAK BYŁO I MUSI BYC

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane