statystyki

Budżet nie pokrywa skutków nieracjonalności podatnika

autor: Łukasz Zalewski02.03.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.03.2016, 09:16
podatki, formularz, kalkulator

Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła duży kontrakt z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) na dostawę świdrów.źródło: ShutterStock

Spółka, która najpierw podpisuje ryzykowny kontrakt, a dopiero potem analizuje, czy jest on racjonalny, nie może zaliczyć do kosztów podatkowych odszkodowania wypłaconego kontrahentowi za zerwanie umowy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która zawarła duży kontrakt z firmą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) na dostawę świdrów. Wcześniej jednak nie wytwarzała takich wyrobów. Zamówiła w Stanach Zjednoczonych brąz niezbędny do ich produkcji, po czym ponownie podjęła rozmowy z odbiorcą z ZEA. Ich celem miało być doprecyzowanie warunków dostawy.

Kontrahent nie wyraził jednak zgody na zaproponowaną przez spółkę formę zabezpieczenia kontraktu. Ta więc przeanalizowała kontrakt raz jeszcze, po czym odstąpiła od jego realizacji. Tymczasem zamówiony w USA brąz był już gotowy do odbioru. Spółka zdecydowała, że za niego zapłaci (ponad 630 tys. zł), mimo że nie mogła wykorzystać go do produkcji innych wyrobów, a po odstąpieniu od kontraktu z ZEA stał się on bezużyteczny.

Potem jednak podjęła negocjacje z Amerykanami i ostatecznie podpisała porozumienie, na mocy którego brąz został zezłomowany. Spółka musiała z tego powodu wypłacić Amerykanom odszkodowanie w wysokości ponad 480 tys. zł. Spór z fiskusem sprowadzał się do tego, czy może tę kwotę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Spółka przekonywała, że odstąpienie od realizacji kontraktu było jedynym racjonalnym działaniem zmierzającym do zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Porozumienie z Amerykanami ograniczyło bowiem koszty związane z odstąpieniem od realizacji kontraktu dla odbiorcy z ZEA.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane