statystyki

Zasądzone odsetki jak należność główna

autor: Łukasz Zalewski02.03.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.03.2016, 09:21
podatki, formularz, kalkulator

Chodziło o podatników, którzy mieli otrzymać w 2002 r. zapłatę za akcje pracownicze.źródło: ShutterStock

Przychód z odsetek za zwłokę w zapłacie za zbyte akcje pracownicze należy zaliczyć do kapitałów pieniężnych, bo do tego źródła zaliczamy też przychody ze zbycia akcji – uznał WSA w Poznaniu.

Chodziło o podatników, którzy mieli otrzymać w 2002 r. zapłatę za akcje pracownicze. Spółka wypłaciła im jednak pieniądze dopiero w 2007 r. W związku z tym podatnicy dostali również odsetki za zwłokę w zapłacie. Kwoty te zasądził na ich rzecz sąd powszechny. Podatnicy uważali, że nie muszą płacić podatku ani od odsetek, ani od należności głównej, bo jedno i drugie jest odszkodowaniem zwolnionym z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 lit 3b ustawy o PIT.

Innego zdania był naczelnik urzędu skarbowego. Stwierdził, że odsetki są opodatkowane, bo roszczenie o ich zapłatę ma charakter samoistny i niezależny od należności głównej. Wyjaśnił, że należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł, a nie do przychodów z odpłatnego zbycia akcji, bo nie pozwala na to art. 19 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. – Odsetki nie stanowią jednak ceny określonej w umowie sprzedaży akcji – argumentował organ.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane