statystyki

Zasądzone odsetki jak należność główna

autor: Łukasz Zalewski02.03.2016, 07:26; Aktualizacja: 02.03.2016, 09:21
podatki, formularz, kalkulator

Chodziło o podatników, którzy mieli otrzymać w 2002 r. zapłatę za akcje pracownicze.źródło: ShutterStock

Przychód z odsetek za zwłokę w zapłacie za zbyte akcje pracownicze należy zaliczyć do kapitałów pieniężnych, bo do tego źródła zaliczamy też przychody ze zbycia akcji – uznał WSA w Poznaniu.

Chodziło o podatników, którzy mieli otrzymać w 2002 r. zapłatę za akcje pracownicze. Spółka wypłaciła im jednak pieniądze dopiero w 2007 r. W związku z tym podatnicy dostali również odsetki za zwłokę w zapłacie. Kwoty te zasądził na ich rzecz sąd powszechny. Podatnicy uważali, że nie muszą płacić podatku ani od odsetek, ani od należności głównej, bo jedno i drugie jest odszkodowaniem zwolnionym z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 lit 3b ustawy o PIT.

Innego zdania był naczelnik urzędu skarbowego. Stwierdził, że odsetki są opodatkowane, bo roszczenie o ich zapłatę ma charakter samoistny i niezależny od należności głównej. Wyjaśnił, że należy je zaliczyć do przychodów z innych źródeł, a nie do przychodów z odpłatnego zbycia akcji, bo nie pozwala na to art. 19 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. – Odsetki nie stanowią jednak ceny określonej w umowie sprzedaży akcji – argumentował organ.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane