statystyki

Podatek do spadków i darowizn: Rolnicy prędzej stracą zwolnienie, niż dostaną więcej

autor: Mariusz Szulc04.03.2016, 07:00
podatki, formularz, kalkulator

Poprzedni Sejm jednak nie zgodził się na całkowitą likwidację obu preferencji zapisanych w ustawach o PCC i podatku od spadków i darowizn, dlatego uchwalił przepisy, które uzależniają je od powierzchni przekazywanego gospodarstwa rolnegoźródło: ShutterStock

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn oraz PCC dla nabycia gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 11 ha i mniejszej niż 300 ha prędzej zniknie, niż zostanie rozszerzone – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów na poselską interpelację.

Takie limity przy przekazaniu gospodarstw rolnych obowiązują od 1 stycznia 2016 r., kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym z 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1045). Zdaniem posła Mieczysława Miazgi dzięki nowym przepisom w lepszej sytuacji znaleźli się bogatsi rolnicy, którzy mogą np. darować swoje gospodarstwo bez należnych podatków. Ubodzy rolnicy nie będą mieć takiej możliwości i są dziś dyskryminowani przez fiskusa – podkreślił poseł.

Wiceminister finansów Konrad Raczkowski przyznał, że dostrzega ten problem. Podkreślił jednak, że z uwagi na sytuację budżetową i powszechny obowiązek podatkowy można się prędzej spodziewać całkowitej likwidacji preferencji w obu podatkach niż powrotu do stanu poprzedniego. Wiceminister przypomniał, że pierwotnie nowelizacja z 25 czerwca 2015 r. zakładała całkowitą likwidację preferencji podatkowych przy przekazywaniu gospodarstw rolnych.

– Preferencje w podatku od czynności cywilnoprawnych były nadmiernie wykorzystywane przez przedsiębiorców nabywających grunty rolne na cele inwestycyjne – podkreślił Konrad Raczkowski. Rolnicy zaś już dziś mogą uniknąć podatku do spadków i darowizn, jeśli podarują gospodarstwo w obrębie najbliższej rodziny. Niepotrzebna jest więc jakakolwiek dodatkowa preferencja, skoro i tak w polskim rolnictwie dominują gospodarstwa rodzinne.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane