statystyki

Podatek do spadków i darowizn: Rolnicy prędzej stracą zwolnienie, niż dostaną więcej

autor: Mariusz Szulc04.03.2016, 07:00
podatki, formularz, kalkulator

Poprzedni Sejm jednak nie zgodził się na całkowitą likwidację obu preferencji zapisanych w ustawach o PCC i podatku od spadków i darowizn, dlatego uchwalił przepisy, które uzależniają je od powierzchni przekazywanego gospodarstwa rolnegoźródło: ShutterStock

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn oraz PCC dla nabycia gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 11 ha i mniejszej niż 300 ha prędzej zniknie, niż zostanie rozszerzone – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów na poselską interpelację.

Takie limity przy przekazaniu gospodarstw rolnych obowiązują od 1 stycznia 2016 r., kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym z 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1045). Zdaniem posła Mieczysława Miazgi dzięki nowym przepisom w lepszej sytuacji znaleźli się bogatsi rolnicy, którzy mogą np. darować swoje gospodarstwo bez należnych podatków. Ubodzy rolnicy nie będą mieć takiej możliwości i są dziś dyskryminowani przez fiskusa – podkreślił poseł.

Wiceminister finansów Konrad Raczkowski przyznał, że dostrzega ten problem. Podkreślił jednak, że z uwagi na sytuację budżetową i powszechny obowiązek podatkowy można się prędzej spodziewać całkowitej likwidacji preferencji w obu podatkach niż powrotu do stanu poprzedniego. Wiceminister przypomniał, że pierwotnie nowelizacja z 25 czerwca 2015 r. zakładała całkowitą likwidację preferencji podatkowych przy przekazywaniu gospodarstw rolnych.

– Preferencje w podatku od czynności cywilnoprawnych były nadmiernie wykorzystywane przez przedsiębiorców nabywających grunty rolne na cele inwestycyjne – podkreślił Konrad Raczkowski. Rolnicy zaś już dziś mogą uniknąć podatku do spadków i darowizn, jeśli podarują gospodarstwo w obrębie najbliższej rodziny. Niepotrzebna jest więc jakakolwiek dodatkowa preferencja, skoro i tak w polskim rolnictwie dominują gospodarstwa rodzinne.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane