statystyki

O metodzie szacowania przychodu decyduje fiskus

autor: Patrycja Dudek29.02.2016, 20:00
pieniądze

Przedsiębiorca świadczył kompleksowe usługi pogrzebowe, począwszy od dostarczenia trumny, wieńców i wiązanek po przewóz uczestników pogrzebu na cmentarz i sam pochówek.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który nie płacąc podatków, mógł zaniżać ceny, nie ma co liczyć na to, że jego zyski zostaną ustalone na podstawie obrotów innych firm – wynika z wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że szacując przychód, organ podatkowy powinien w pierwszej kolejności stosować metody wymienione w ordynacji podatkowej. Jeżeli jednak uzna, że nie pozwoliłyby one wiernie odwzorować podstawy opodatkowania, może sięgnąć po inny sposób oszacowania. Warunkiem jest to, żeby uzasadnił, dlaczego zrezygnował z tamtych metod.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy pogrzebowego, któremu dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie oszacował przychód i na tej podstawie określił wysokość zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane