statystyki

O metodzie szacowania przychodu decyduje fiskus

autor: Patrycja Dudek29.02.2016, 20:00
pieniądze

Przedsiębiorca świadczył kompleksowe usługi pogrzebowe, począwszy od dostarczenia trumny, wieńców i wiązanek po przewóz uczestników pogrzebu na cmentarz i sam pochówek.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który nie płacąc podatków, mógł zaniżać ceny, nie ma co liczyć na to, że jego zyski zostaną ustalone na podstawie obrotów innych firm – wynika z wyroku NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny wyjaśnił, że szacując przychód, organ podatkowy powinien w pierwszej kolejności stosować metody wymienione w ordynacji podatkowej. Jeżeli jednak uzna, że nie pozwoliłyby one wiernie odwzorować podstawy opodatkowania, może sięgnąć po inny sposób oszacowania. Warunkiem jest to, żeby uzasadnił, dlaczego zrezygnował z tamtych metod.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy pogrzebowego, któremu dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie oszacował przychód i na tej podstawie określił wysokość zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane