Dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dłużej czekają na zwrot VAT

autor: Radosław Kowalski29.02.2016, 10:57; Aktualizacja: 29.02.2016, 19:22

Urzędy skarbowe zmieniają podejście do liczenia terminów na bardziej restrykcyjne. Do podatników pieniądze wracają z opóźnieniem, choć przepisy się nie zmieniły

Od pewnego czasu podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT) zgłaszają problem ze zwrotami nadwyżki VAT naliczonego nad należnym. Chodzi o przedłużające się procedury zwrotu powodowane składanymi przez podatników korektami. Mogłyby się wydawać, że problem nie jest nowy a sprawa oczywista: skoro składamy korektę deklaracji VAT, w której wykazujemy kwotę zwrotu, to data złożenia nowej (korygującej) deklaracji rozpoczyna bieg terminu do zwrotu.

Problem w tym, że sprawa nie jest (a przynajmniej nie powinna) być tak oczywista, a do niedawna organy nie wykorzystywały faktu otrzymania deklaracji korygującej, od której na nowo liczony jest termin do zwrotu. Tak jednak było do niedawna, teraz jest bardziej restrykcyjne podejście.

Mechanizm działania

Schemat postępowania jest typowy: podatnik dokonuje dostawy wewnątrzwspólnotowej towaru, wysyła go do kontrahenta w innym państwie unijnym i... czeka, aż przewoźnik zwróci mu list przewozowy. Mija miesiąc i czeka – bo ma do tego prawo. Mija drugi miesiąc i czeka – bo ma do tego prawo. Przed złożeniem deklaracji za ów drugi miesiąc (jak to określa prawodawca, za kolejny po następnym miesięcznym okresie rozliczeniowym) podatnik otrzymuje dokumentację i dzięki temu ma prawo do skorygowania deklaracji za okres, w którym dostawa wewnątrzwspólnotowa była dokonana. Najważniejsze jednak, że nie musi stosować do dostawy stawki krajowej (którą przecież najczęściej musiałby dopłacić z własnej kieszeni, bo zagranicznego kontrahenta taki VAT nie interesuje).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane