statystyki

Nowe procedury podatkowe. Na co należy uważać?

autor: Łukasz Zalewski08.03.2016, 11:45; Aktualizacja: 08.03.2016, 11:47
podatki dokumenty urzędnik

Od początku tego roku zmieniły się przepisy ordynacji podatkowej, które regulują formalne wymogi, jakie musi spełnić podatnik składający korektę deklaracji.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2016 r. nie trzeba już dołączać uzasadnienia do korekty deklaracji, a organy podatkowe nie mogą odstępować od metod szacowania podstawy opodatkowania. W postępowaniu podatkowym mają za to prawo zażądać np. oświadczenia o stanie majątkowym.

Czy konieczne jest uzasadnienie korekty

Pani Mariola prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Popełniła błędy w deklaracji VAT, którą złożyła w lutym. Musi więc skorygować dane dotyczące m.in. podatku naliczonego. Czy powinna dołączyć również uzasadnienie przyczyn korekty?

NIE

Od początku tego roku zmieniły się przepisy ordynacji podatkowej, które regulują formalne wymogi, jakie musi spełnić podatnik składający korektę deklaracji. Wśród nich nie ma już obowiązku dołączania do korekty uzasadnienia wyjaśniającego powody jej złożenia. Nie oznacza to jednak, że nie wolno go dołączyć. Czasem może to być dobra strategia – np. wtedy, gdy podatnik spodziewa się, że organ podatkowy po złożeniu przez niego korekty uruchomi kontrolę lub postępowanie podatkowe. Urząd ma do tego prawo, jeśli będzie miał wątpliwości co do korekty deklaracji. Aby tego uniknąć, czasem wystarczy samemu wyjaśnić, z czego ona wynika i z jakimi zdarzeniami gospodarczymi lub prawnymi się wiąże.

Nie zmieniły się natomiast zasady, zgodnie z którymi można złożyć korektę, zanim zostaną wszczęte postępowanie podatkowe lub kontrola. Gdy procedury zostaną uruchomione, prawo do skorygowania deklaracji zostaje zawieszone w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Można to zrobić po zakończeniu kontroli. Z kolei po zakończeniu postępowania podatkowego również można złożyć korektę deklaracji, ale jedynie w zakresie, który nie został objęty decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Podstawa prawna


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane