statystyki

Udzielenie rabatu: Przychód korygujemy w dacie wystawienia korekty faktury

autor: Marcin Szymankiewicz29.02.2016, 10:57; Aktualizacja: 29.02.2016, 19:26
Nie ma znaczenia, że korygowany przychód powstał przed 1 stycznia 2016 r., od kiedy obowiązuje art. 12 ust. 3j ustawy o CIT, gdyż na mocy przepisu przejściowego nowe zasady korygowania przychodu, kiedy korekta nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, stosuje się także do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów uzyskanych lub poniesionych przed 1 stycznia 2016 r.

Nie ma znaczenia, że korygowany przychód powstał przed 1 stycznia 2016 r., od kiedy obowiązuje art. 12 ust. 3j ustawy o CIT, gdyż na mocy przepisu przejściowego nowe zasady korygowania przychodu, kiedy korekta nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, stosuje się także do korekty przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów uzyskanych lub poniesionych przed 1 stycznia 2016 r.źródło: ShutterStock

18 lutego 2016 r. Omega sp. z o.o. (podatnik VAT czynny) udzieliła kontrahentowi 5-proc. rabatu w stosunku do dostawy towarów dokonanej w grudniu 2015 r. Rokiem podatkowym spółki Omega jest rok kalendarzowy. Kiedy spółka Omega powinna skorygować przychody?

Od 1 stycznia 2016 r. stosownie do art. 12 ust. 3j ustawy o CIT, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub w przypadku braku faktury inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Zatem z tytułu udzielenia wskazanego rabatu spółka Omega powinna pomniejszyć przychody w dacie wystawienia faktury korygującej, tj. 18 lutego 2016 r.

Jednak jeżeli w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub w przypadku braku faktury inny dokument potwierdzający przyczyny korekty, podatnik nie osiągnął przychodów lub osiągnięte przychody są niższe od kwoty zmniejszenia, to stosownie do art. 12 ust. 3k ustawy o CIT, podatnik jest zobowiązany zwiększyć koszty uzyskania przychodów o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone przychody.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane