Komisja Europejska chce usprawnić ściągalność podatku VAT w Unii. O tym, jak to zrobić, rozmawiali dziś unijni komisarze. Szacuje się, że co roku kraje Wspólnoty tracą łącznie około 170 miliardów euro z powodu problemów ze ściąganiem podatku VAT. Z tej sumy 50 miliardów przypada na oszustwa transgraniczne. Problemem są przede wszystkim różnice w systemach podatkowych w krajach członkowskich.

Wiceszef Komisji ds. euro Valdis Dombrovskis powiedział, że Bruksela chciałaby zmienić zasady pobierania podatku VAT podczas transakcji transgranicznych. "Chcemy wprowadzić zasadę, zgodnie z którą administracja podatkowa kraju pochodzenia danego towaru pobierałaby wpływy z podatku VAT w imieniu kraju przeznaczenia" - powiedział Dombrovskis. Dodał, że ograniczyłoby to możliwości oszustw podatkowych.

Kraj pochodzenia produktu, odpowiedzialny za pobieranie podatków, miałby następnie przekazywać wpływy do kraju, do którego sprzedano produkt.

Plan działania w tym zakresie Komisja Europejska ma przedstawić w marcu. Aby nowe zasady zostały przyjęte, państwa członkowskie będą musiały być w tej sprawie jednomyślne.