statystyki

Senior-WIGOR: Zwrot opłaty nawet bez powiadomienia o absencji

autor: Michalina Topolewska24.02.2016, 07:24; Aktualizacja: 24.02.2016, 10:41

Zwolnienia z należności pobieranej za korzystanie z usług domu „Senior-WIGOR” za dni nieobecności, nie można uzależniać od tego, czy starsza osoba poinformowała o tym z odpowiednim wyprzedzeniem.

Tak uznał wojewoda warmińsko-mazurski, który unieważnił jeden z zapisów uchwały rady miasta Bartoszyce, regulującej zasady funkcjonowania Dziennego Domu „Senior-WIGOR”. Zastrzeżenia organu nadzoru dotyczyły sformułowania określającego, że starsza osoba nie płaci za dni, kiedy jest nieobecna w placówce, ale pod warunkiem, że powiadomi o tym co najmniej trzy dni wcześniej.

Wojewoda podkreślił, że placówka ta została zakwalifikowana jako ośrodek wsparcia, a podstawę do ustanawiania opłaty za pobyt w niej stanowi art. 97 ust. 1 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.). Jest ona wprawdzie jedną z form daniny publicznej, ale w odróżnieniu od podatków stanowi wynagrodzenie (zapłatę) związane z kosztami działania instytucji publicznej w określonym zakresie, bo z tytułu usług świadczonych na rzecz obywatela.

Organ nadzoru, powołując się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie (sygn. akt II SA/Sz 669/11), wyjaśnia, że opłatę w tym rozumieniu cechuje ekwiwalentność. Sprowadza się ona do tego, że pobiera się ją w związku z wyraźnie wskazanymi czynnościami organów państwowych lub samorządowych, które są dokonywane w interesie zainteresowanej osoby. To zaś oznacza, że senior nie może być zobowiązany do uiszczania opłaty za dni absencji, mimo braku świadczenia w tym czasie na jego rzecz jakichkolwiek usług. Bezpodstawne jest więc obligowanie do odpłatności za usługi, które w istocie nie zostały udzielone, bo stanowi to naruszenie zasady ekwiwalentności. 


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane