statystyki

Wątpliwy warunek przyspieszonego zwrotu VAT

autor: KaJ22.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 22.02.2016, 10:32
Tomasz Michalik doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Tomasz Michalik doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzyźródło: DGP

Czy jeśli należności wynikające z faktur zostały uregulowane, ale nie przelewem, to podatnik ma prawo do szybszego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym?

Akademia podatkowa 1895

Zasadniczo zwrot ten przysługuje w ciągu 60 dni. Zgodnie jednak z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT po spełnieniu określonych przesłanek podatnik może uzyskać zwrot w ciągu 25 dni.

Podstawowym warunkiem jest, aby kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikały m.in. z faktur określających należności, które zostały w całości zapłacone „z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej”. Przepis ten przewiduje obowiązek płatności za pośrednictwem banku, jeżeli wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro, a jej stronami są przedsiębiorcy. A co w sytuacji, gdy należności wynikające z faktur zostały w pełni uregulowane, ale w inny sposób, np. poprzez kompensatę wzajemnych należności stron?


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane