statystyki

Wątpliwy warunek przyspieszonego zwrotu VAT

autor: KaJ22.02.2016, 07:41; Aktualizacja: 22.02.2016, 10:32
Tomasz Michalik doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy

Tomasz Michalik doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzyźródło: DGP

Czy jeśli należności wynikające z faktur zostały uregulowane, ale nie przelewem, to podatnik ma prawo do szybszego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym?

Akademia podatkowa 1895

Zasadniczo zwrot ten przysługuje w ciągu 60 dni. Zgodnie jednak z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT po spełnieniu określonych przesłanek podatnik może uzyskać zwrot w ciągu 25 dni.

Podstawowym warunkiem jest, aby kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji wynikały m.in. z faktur określających należności, które zostały w całości zapłacone „z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej”. Przepis ten przewiduje obowiązek płatności za pośrednictwem banku, jeżeli wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. euro, a jej stronami są przedsiębiorcy. A co w sytuacji, gdy należności wynikające z faktur zostały w pełni uregulowane, ale w inny sposób, np. poprzez kompensatę wzajemnych należności stron?


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane