statystyki

Sprzedaż nieruchomości: Fiskus konsekwentny wobec spadkobierców

autor: Jakub Pawłowski22.02.2016, 18:00
budowa, dom, nieruchomości

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w spadku po ojcu dostała działkę z domem jednorodzinnym.źródło: ShutterStock

Dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z podatku, jeżeli jest przeznaczony na własne cele mieszkalne, ale preferencja ta przysługuje tylko podatnikom, którzy wzięli kredyt hipoteczny, a nie tym, którzy przejęli dług wraz z odziedziczoną nieruchomością – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w spadku po ojcu dostała działkę z domem jednorodzinnym. Wkrótce okazało się, że nieruchomość jest obciążona kredytem, a oprócz tego zmarły zostawił jeszcze inne długi. Córka zaczęła je spłacać z własnych środków, ale szybko się one skończyły. Postanowiła więc sprzedać odziedziczoną nieruchomość. Z uzyskanych tym sposobem pieniędzy całkowicie uregulowała kredyt hipoteczny za odziedziczony po ojcu dom, w którym wcześniej mieszkała.

Uważała, że tym sposobem dochód ze sprzedaży będzie zwolniony z opodatkowania, ponieważ zostanie przeznaczony w całości na jej własne cele mieszkaniowe (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT).

Nie zgodził się z nią dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Wyjaśnił, że celem ustawodawcy było premiowanie podatników zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe, a nie pomagających w spłacie zadłużenia zaciągniętego przez spadkodawcę. Organ wskazał, że to nie kobieta zaciągnęła kredyt, tylko jej ojciec, więc w tej sytuacji nie można zastosować rozszerzającej interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie był tego samego zdania. Orzekł, że przepisy w tym zakresie należy interpretować ściśle.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane