statystyki

Sprzedaż nieruchomości: Fiskus konsekwentny wobec spadkobierców

autor: Jakub Pawłowski22.02.2016, 18:00
budowa, dom, nieruchomości

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w spadku po ojcu dostała działkę z domem jednorodzinnym.źródło: ShutterStock

Dochód ze sprzedaży nieruchomości jest zwolniony z podatku, jeżeli jest przeznaczony na własne cele mieszkalne, ale preferencja ta przysługuje tylko podatnikom, którzy wzięli kredyt hipoteczny, a nie tym, którzy przejęli dług wraz z odziedziczoną nieruchomością – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która w spadku po ojcu dostała działkę z domem jednorodzinnym. Wkrótce okazało się, że nieruchomość jest obciążona kredytem, a oprócz tego zmarły zostawił jeszcze inne długi. Córka zaczęła je spłacać z własnych środków, ale szybko się one skończyły. Postanowiła więc sprzedać odziedziczoną nieruchomość. Z uzyskanych tym sposobem pieniędzy całkowicie uregulowała kredyt hipoteczny za odziedziczony po ojcu dom, w którym wcześniej mieszkała.

Uważała, że tym sposobem dochód ze sprzedaży będzie zwolniony z opodatkowania, ponieważ zostanie przeznaczony w całości na jej własne cele mieszkaniowe (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT).

Nie zgodził się z nią dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Wyjaśnił, że celem ustawodawcy było premiowanie podatników zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe, a nie pomagających w spłacie zadłużenia zaciągniętego przez spadkodawcę. Organ wskazał, że to nie kobieta zaciągnęła kredyt, tylko jej ojciec, więc w tej sytuacji nie można zastosować rozszerzającej interpretacji art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie był tego samego zdania. Orzekł, że przepisy w tym zakresie należy interpretować ściśle.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane