statystyki

Co można, a czego nie da się odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

autor: Agnieszka Pokojska16.02.2016, 20:00; Aktualizacja: 17.02.2016, 09:03
Podczas zakupu okularów można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Bez wątpienia okulary ze względu na chorobę oczu są konieczne do wykonywania czynności życiowych

Podczas zakupu okularów można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Bez wątpienia okulary ze względu na chorobę oczu są konieczne do wykonywania czynności życiowychźródło: ShutterStock

Odliczeniu podlegają różne urządzenia ułatwiające funkcjonowanie. Należą do nich m.in. aparaty słuchowe, paski do badania krzepliwości krwi, a nawet tablety i komputery dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Czy koszt kupna pasków testowych zmniejszy dochód

Mam orzeczony stopień niepełnosprawności w związku z wadą serca. Leczenie polega m.in. na obniżaniu krzepliwości krwi i wymaga regularnego kontrolowania jej wskaźnika za pomocą pasków testowych. Czy mogę ich koszt odliczyć od dochodu – zastanawia się pan Marcin.

TAK

Zakup pasków testowych do pomiaru krzepliwości krwi pozostających w bezpośrednim związku z rodzajem niepełnosprawności i ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stanowi wydatek, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Potwierdził to dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji z 23 lipca 2015 r. (nr ITPB2/4511-553/15/ENB).

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 7a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy jest możliwe odliczenie zakupu okularów

Muszę nosić okulary, a ponieważ wzrok się pogarsza, mam zalecenie corocznego badania u specjalisty, który decyduje o zmianie szkieł korekcyjnych na coraz mocniejsze. Są mi niezbędne do pracy. Czy mam prawo odliczyć wydatek na okulary w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Mam orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na chorobę oczu – podkreśla pani Zofia.

TAK


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane