statystyki

Co można, a czego nie da się odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

autor: Agnieszka Pokojska16.02.2016, 20:00; Aktualizacja: 17.02.2016, 09:03
Podczas zakupu okularów można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Bez wątpienia okulary ze względu na chorobę oczu są konieczne do wykonywania czynności życiowych

Podczas zakupu okularów można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Bez wątpienia okulary ze względu na chorobę oczu są konieczne do wykonywania czynności życiowychźródło: ShutterStock

Odliczeniu podlegają różne urządzenia ułatwiające funkcjonowanie. Należą do nich m.in. aparaty słuchowe, paski do badania krzepliwości krwi, a nawet tablety i komputery dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Czy koszt kupna pasków testowych zmniejszy dochód

Mam orzeczony stopień niepełnosprawności w związku z wadą serca. Leczenie polega m.in. na obniżaniu krzepliwości krwi i wymaga regularnego kontrolowania jej wskaźnika za pomocą pasków testowych. Czy mogę ich koszt odliczyć od dochodu – zastanawia się pan Marcin.

TAK

Zakup pasków testowych do pomiaru krzepliwości krwi pozostających w bezpośrednim związku z rodzajem niepełnosprawności i ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stanowi wydatek, o którym mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT. Potwierdził to dyrektor IS w Bydgoszczy w interpretacji z 23 lipca 2015 r. (nr ITPB2/4511-553/15/ENB).

Podstawa prawna

Art. 26 ust. 7a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy jest możliwe odliczenie zakupu okularów

Muszę nosić okulary, a ponieważ wzrok się pogarsza, mam zalecenie corocznego badania u specjalisty, który decyduje o zmianie szkieł korekcyjnych na coraz mocniejsze. Są mi niezbędne do pracy. Czy mam prawo odliczyć wydatek na okulary w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Mam orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na chorobę oczu – podkreśla pani Zofia.

TAK


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane