statystyki

Krwiodawcom przysługuje ulga podatkowa

autor: Agnieszka Pokojska21.03.2017, 18:00
Krwiodawcy, którzy nie pobrali jeszcze zaświadczenia z regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa o ilości oddanej krwi i jej składników, nadal mogą to zrobić.

Krwiodawcy, którzy nie pobrali jeszcze zaświadczenia z regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa o ilości oddanej krwi i jej składników, nadal mogą to zrobić.źródło: ShutterStock

Co roku honorowo krew oddaje ok. 600 tys. osób. Z preferencji podatkowej korzysta niewielu.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że każdego roku ulgę na krew rozlicza zaledwie ok. 100 tys. podatników. Z preferencji mogą korzystać osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jak i te, które rozliczają się według skali podatkowej. Pierwsze odliczają ulgę od przychodu, drugie od dochodu.

Ulgę oblicza się, mnożąc ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. kwotę ustawowej rekompensaty).

Krwiodawcy, którzy nie pobrali jeszcze zaświadczenia z regionalnego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa o ilości oddanej krwi i jej składników, nadal mogą to zrobić. Dokument ten, mimo że nie jest dołączany do zeznania, stanowi podstawę do dokonania odliczeń. Trzeba będzie go przedstawić w razie kontroli fiskusa.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • krwiodawca(2017-03-21 19:41) Zgłoś naruszenie 50

    Nie są to "kokosy" ale warto z tego odliczenia skorzystać! Ostatecznie coś od Państwa nam się należy za darowanie "cząstki siebie" chorym lub potrzebującym!

    Odpowiedz
  • golll(2017-03-21 21:49) Zgłoś naruszenie 20

    Ile więc może wynieść maksymalny ekwiwalent za krew? Mężczyźni za oddaną krew będą mogli w zeznaniu PIT odliczyć od dochodu 351 zł (możliwość 6 donacji rocznie po 450 ml; 2,7 litra x 130 zł = 351 zł), a kobiety 234 zł (możliwość 4 donacji rocznie po 450 ml; 1,8 litra x 130 zł = 234 zł). W przypadku osocza, gdzie w trakcie roku można go oddać nawet 15 litrów, odliczenie może nawet wynieść 2550 zł. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ za ratowanie komuś życia jałmużna a za seks i rozmnażanie się tj. przyjemność 500+ co miesiąc od spłodzenia jednego dziecka

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane