statystyki

Rewolucja w opodatkowaniu rolników: Ryczałt od przychodów ze sprzedaży żywności przetworzonej w swoim gospodarstwie

12.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:03
rolnictwo, pole, uprawa, żniwa, kombajn, rolnik

Od 1 stycznia 2016 r. rolnicy, którzy nie chcą narażać się na konflikt z fiskusem, mogą wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanychźródło: Materiały Prasowe

Zasadą jest, że rolnicy nie płacą podatku dochodowego od działalności rolniczej (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Wyjątkiem są przychody z działów specjalnych produkcji rolnej.

Należy jednak pamiętać, że wyłączenie z PIT dotyczy wyłącznie rolników wytwarzających, a następnie sprzedających nieprzetworzone produkty roślinne lub zwierzęce (czyli w stanie naturalnym) z własnych upraw, hodowli lub chowu.

Szara strefa

A co ze sprzedażą produktów przetworzonych? W świetle ustawy o PIT nie jest to działalność rolnicza, co oznacza, że należy od niej odprowadzać podatek dochodowy. Sęk w tym, że wielu rolników dotychczas tego nie robiło, a sprzedaż odbywała się w szarej strefie.

Od 1 stycznia 2016 r. rolnicy, którzy nie chcą narażać się na konflikt z fiskusem, mogą wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (w skrócie: ryczałt ewidencjonowany) i na dodatek płacić go według bardzo niskiej stawki, wynoszącej 2 proc. od przychodów.

Na marginesie - art. 20 ust. 1c pkt 5 ustawy o PIT może być w tym zakresie mylący, ponieważ mówi o zakazie uzyskiwania innych przychodów ze źródła, o ktorym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, czyli z pozarolniczej działalności gospodarczej. Mogłoby to sugerować, że osobista sprzedaż przetworzonych produktów rolnych jest również taką działalnością gospodarczą. Tak nie jest, ponieważ art. 20 ust. 1c ustawy o PIT jednoznacznie wskazuje, że należy traktować te przychody jako pochodzące z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9. Ma to istotne znaczenie, bo oznacza, że do samodzielnej sprzedaży własnych produktów rolnych w ogóle nie odnoszą się przepisy dotyczące działalności gospodarczej.

Prawa do ryczałtu nie wyklucza natomiast uzyskiwanie równolegle przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, ponieważ są one wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT, a nie w pkt 3 tego artykułu.

Przepisy nie przewidują możliwości sprzedaży nawet niewielkich ilości przetworzonych produktów rolnych bez opodatkowania. Kto nie spełnia wspomnianych warunków albo nie zdecyduje się na ryczałt, musi płacić podatek od dochodu na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (18 proc. lub 32 proc.). Zasadniczo oznacza to konieczność odprowadzania do urzędu skarbowego dużo wyższej daniny, chyba że rolnik ponosiłby koszty wyższe od uzyskiwanych przychodów (wówczas miałby stratę i nie musiałby w ogóle płacić podatku). Należy pamiętać, że podatku na zasadach ogólnych nie płaci się od dochodu nieprzekraczającego w skali roku 3091 zł.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • mika(2016-02-12 10:24) Zgłoś naruszenie 103

  Kiedy nareszcie jednakowe zasady dla wszystkich - pracujących, rolników, górników itp. Wszyscy powinni płacić jednakowe składki i podatki. Obecnie pracujący są dyskryminowani. Dodatki jak 500 zł na dziecko - jednakowe dla wszystkich, podatki już nie bo rolnicy są zdecydowanie uprzywilejowani - dopłaty unijne, składki na KRUS i NFZ symboliczne a świadczenie de facto finansowane z budżetu. Kto za to płaci- pracujący i płacący podatki.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Ted(2016-02-12 09:24) Zgłoś naruszenie 85

  Zlikwidować KRUS !

  Odpowiedz
 • czarg(2016-02-12 17:36) Zgłoś naruszenie 41

  Niech sobie eurokołchoz zabierze dopłaty do ha wolny rynek wewnątrz Unii jest dla polskich rolników korzystny. Co do Krusu i zusu po co to w ogóle istnieje, komu służy fikcja - jaka składka taka emerytura? Upaństwowione emerytury to chory pomysł Bismarcka. teraz do utrzymania tego systemu w Niemczech potrzebują "syryjskich emigrantów", to się nigdzie nie utrzyma. Najlepszym ubezpieczeniem społecznym są dobrze wychowane dzieci. Z podatków tylko pogłówne na utrzymanie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego.

  Odpowiedz
 • sklepik(2018-02-28 09:27) Zgłoś naruszenie 10

  A co z rolniczym handlem detalicznym-przepisy weszły w życie od 01.01.2017 r.A rolnicy jak handlowali tak handlują nie przestrzegając tej ustawy.Dalej na czarno?

  Odpowiedz
 • vwevfcdf(2019-09-03 19:41) Zgłoś naruszenie 00

  Bzdura. Sprawa nie dot. także produktów nieprzetworzonych które rolnik sprzedaje osobie fizycznej.

  Odpowiedz
 • Niqitin(2016-02-12 16:32) Zgłoś naruszenie 03

  Wez pod uwage ze rolnicy,maja podnoszony podatek tj takich jak dzialka z nieruchomoscia, i ubezpieczenie!podotek rolny w naszej gminie zostal podniesiony,a nic nierobia w sprawach melioracji(wodna spolka tez jest co roku podnoszona)i sprawach drenacji,unas wiekszosc pol jest zalana tj jak teraz jest zima,beda opady deszczu,czy sniegu,to laki sa tak zalene ze szkoda gadac

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane