statystyki

Kasy fiskalne dla rolników?

autor: Katarzyna Jędrzejewska12.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:00
Zwolnienie w tym zakresie przysługuje tylko do limitu 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności.

Zwolnienie w tym zakresie przysługuje tylko do limitu 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności.źródło: ShutterStock

Czy rolnik musi ewidencjonować sprzedaż własnych produktów rolnych w kasie fiskalnej, skoro kupującymi są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej?

Nie, jeżeli może i stosuje szczególną procedurę dotyczącą rolników ryczałtowych (art. 115-118 ustawy o VAT). W takiej sytuacji dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej są zwolnione z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT), a zarazem z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Natomiast rolnicy, którzy rozliczają VAT według zasad ogólnych, muszą ewidencjonować sprzedaż w kasach, jeżeli dokonują jej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwolnienie w tym zakresie przysługuje tylko do limitu 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności. Traci ono moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót 20 tys. zł (chodzi oczywiście o obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).

Podstawa prawna

Par. 2 ust. 1 w związku z poz. 48 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Polak(2016-02-12 21:24) Zgłoś naruszenie 60

  Niemcy za Adolfa Hitlera wprowadzili dla rolników kasy fiskalne i donosił jeden na drugiego

  Odpowiedz
 • gorszy sort(2016-02-12 19:34) Zgłoś naruszenie 51

  No a w sklepie kto kupuje ? czyz nie osoby fizyczne ? A kasy fiskalne powinni mieć księza - dasz na tacę - paragon, dasz na mszę paragon itp. a nie fundować im ZUS a oni oazy dobrobytu buduja sobie. Wsztstkie daniny od strzyżonych owieczek to ich dochód, więc tak jak u fryzjera kasa fiskalna.

  Odpowiedz
 • vin(2016-02-12 20:16) Zgłoś naruszenie 40

  o tym pisowcy milcza zresztą nie tylko oni a nród na kolanach płaci KK miliardy rocznie a potem księdzom emerytury na którą nie płacą za ZUS - to dopiero ameryka!! za nic dostać emeryturę a robol płaci i płacze bo za mało dostaje- musi dzielić się z KK czy wierzący czy nie!!!! gdzie tu prawo i sprawiedliwość??????????

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • pc(2016-02-12 20:54) Zgłoś naruszenie 40

  Kto w tym kraju weryfikuje ,czy rolnik sprzedaje wyprodukowane przez siebie produkty.Są tacy rolnicy handlarze mający 1ha z którego to od maja sprzedają nowalijki, truskawki później czereśnie,groszek,wiśnie,winogrono kapustę itd tak do października.Bardzo duża i różnorodna uprawa,tylko ze na ich polu to przeważnie chwasty rosną tzw łąka.Już pora żeby tacy rolnicy byli traktowani jak inni prowadzący działalność gospodarczą

  Odpowiedz
 • Jajo(2016-02-13 09:46) Zgłoś naruszenie 20

  A co z kasą fiskalną dla proboszczów i całego kościoła katolickiego w Polsce , na czele z redemptorystą T.Rydzykiem ,czy dalej będą nas łupić te klechy? Dlaczego kościół katolicki w Polsce nie ma jeszcze kas fiskalnych, mają mieć tak jak każdy sklepikarz !

  Odpowiedz
 • rozżalony(2016-05-05 09:21) Zgłoś naruszenie 01

  tacy rolnicy z 1 hektarem handlujący śmieją sie prosto w twarz prowadzacym rzetelnie działalnośc , bo on moze z ceny zejsc bodaj o 20 gr i ciebie udupić . Tak samo ci co maja 3, 4,5,6 h , posieja koperek , szczypiorek cos tam zbiora z pola , a reszte od marca do listopada handluja na czarno , bo im wolno , czyz to nie chore ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane