statystyki

Kasy fiskalne dla rolników?

autor: Katarzyna Jędrzejewska12.02.2016, 07:37; Aktualizacja: 12.02.2016, 08:00
Zwolnienie w tym zakresie przysługuje tylko do limitu 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności.

Zwolnienie w tym zakresie przysługuje tylko do limitu 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności.źródło: ShutterStock

Czy rolnik musi ewidencjonować sprzedaż własnych produktów rolnych w kasie fiskalnej, skoro kupującymi są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej?

Nie, jeżeli może i stosuje szczególną procedurę dotyczącą rolników ryczałtowych (art. 115-118 ustawy o VAT). W takiej sytuacji dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej są zwolnione z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT), a zarazem z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas fiskalnych.

Natomiast rolnicy, którzy rozliczają VAT według zasad ogólnych, muszą ewidencjonować sprzedaż w kasach, jeżeli dokonują jej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zwolnienie w tym zakresie przysługuje tylko do limitu 20 tys. zł w proporcji do okresu prowadzenia działalności. Traci ono moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót 20 tys. zł (chodzi oczywiście o obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).

Podstawa prawna

Par. 2 ust. 1 w związku z poz. 48 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014 r. poz. 1544).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Polak(2016-02-12 21:24) Zgłoś naruszenie 60

  Niemcy za Adolfa Hitlera wprowadzili dla rolników kasy fiskalne i donosił jeden na drugiego

  Odpowiedz
 • gorszy sort(2016-02-12 19:34) Zgłoś naruszenie 51

  No a w sklepie kto kupuje ? czyz nie osoby fizyczne ? A kasy fiskalne powinni mieć księza - dasz na tacę - paragon, dasz na mszę paragon itp. a nie fundować im ZUS a oni oazy dobrobytu buduja sobie. Wsztstkie daniny od strzyżonych owieczek to ich dochód, więc tak jak u fryzjera kasa fiskalna.

  Odpowiedz
 • vin(2016-02-12 20:16) Zgłoś naruszenie 40

  o tym pisowcy milcza zresztą nie tylko oni a nród na kolanach płaci KK miliardy rocznie a potem księdzom emerytury na którą nie płacą za ZUS - to dopiero ameryka!! za nic dostać emeryturę a robol płaci i płacze bo za mało dostaje- musi dzielić się z KK czy wierzący czy nie!!!! gdzie tu prawo i sprawiedliwość??????????

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • pc(2016-02-12 20:54) Zgłoś naruszenie 40

  Kto w tym kraju weryfikuje ,czy rolnik sprzedaje wyprodukowane przez siebie produkty.Są tacy rolnicy handlarze mający 1ha z którego to od maja sprzedają nowalijki, truskawki później czereśnie,groszek,wiśnie,winogrono kapustę itd tak do października.Bardzo duża i różnorodna uprawa,tylko ze na ich polu to przeważnie chwasty rosną tzw łąka.Już pora żeby tacy rolnicy byli traktowani jak inni prowadzący działalność gospodarczą

  Odpowiedz
 • Jajo(2016-02-13 09:46) Zgłoś naruszenie 20

  A co z kasą fiskalną dla proboszczów i całego kościoła katolickiego w Polsce , na czele z redemptorystą T.Rydzykiem ,czy dalej będą nas łupić te klechy? Dlaczego kościół katolicki w Polsce nie ma jeszcze kas fiskalnych, mają mieć tak jak każdy sklepikarz !

  Odpowiedz
 • rozżalony(2016-05-05 09:21) Zgłoś naruszenie 01

  tacy rolnicy z 1 hektarem handlujący śmieją sie prosto w twarz prowadzacym rzetelnie działalnośc , bo on moze z ceny zejsc bodaj o 20 gr i ciebie udupić . Tak samo ci co maja 3, 4,5,6 h , posieja koperek , szczypiorek cos tam zbiora z pola , a reszte od marca do listopada handluja na czarno , bo im wolno , czyz to nie chore ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane