statystyki

Jak rozliczyć dofinansowanie wypoczynku zimowego dla dzieci pracownika

autor: Marcin Szymankiewicz13.02.2016, 08:00
narty, zima

Przychód z tytułu dofinansowania powstanie w dniu, kiedy pracownik otrzymał przedmiotowe dofinansowanie do wypoczynku zimowego córki.źródło: ShutterStock

Pracownik chce skorzystać z dofinansowania z ZFŚS na dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży. Jak spółka powinna rozliczyć to dofinansowanie na gruncie PIT, CIT i VAT?

W ABC sp. z o.o. funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS). W ramach dofinansowania (na podstawie regulaminu ZFŚS) ze środków funduszu przyznawane są m.in. dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży spełniające łącznie następujące warunki:

wypoczynek powinien być zorganizowany,

organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,

wypoczynek powinien przybierać formę: wczasów, kolonii, obozu lub zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych, leczniczo-opiekuńczych,

dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży uczestniczących w wypoczynku, które nie ukończyły 18. roku życia.

Pracownik, chcąc skorzystać z powyższego dofinansowania, musi dostarczyć niezbędne dokumenty potwierdzające spełnienie wymienionych powyżej warunków. Załóżmy, że 11 lutego 2015 r. pracownik (Jan Kowalski) przedłożył fakturę za zimowisko (od 1 do 7 lutego 2016 r.) swojej 12-letniej córki na kwotę brutto 1400 zł, wystawioną przez firmę zajmującą się organizacją wypoczynku do dzieci i młodzieży szkolnej. 18 lutego 2016 r. otrzymał dofinansowanie do wypoczynku w wysokości 900 zł. Jak spółka ABC powinna rozliczyć to dofinansowanie na gruncie PIT, CIT i VAT?

ODPOWIEDŹ

Ustawa o PIT dokonuje specyfikacji źródeł przychodów. Odrębnym źródłem przychodów, w myśl art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • spooko(2016-02-13 17:06) Zgłoś naruszenie 00

    "11 lutego 2015 r. pracownik (Jan Kowalski) przedłożył fakturę za zimowisko (od 1 do 7 lutego 2016 r.) swojej 12-letniej córki na kwotę brutto 1400 zł, wystawioną przez firmę zajmującą się organizacją wypoczynku do dzieci i młodzieży szkolnej. 18 lutego 2016 r. otrzymał dofinansowanie do wypoczynku w wysokości 900 zł". Czegoś nie kumam w tym tekście. Jak mógł złożyć fakturę za zimowisko, które odbyć się miało za rok? Panie Marcin Szymankiewicz, zwracaj uwagę Pan na to co piszesz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane