statystyki

Zmiany od 2016: Dyrektor izby skarbowej nie musi wydawać interpretacji indywidualnej

autor: Łukasz Zalewski04.02.2016, 09:12; Aktualizacja: 09.02.2016, 09:37

Pan Paweł prowadzi nieduży sklep internetowy. W tym roku zamierza kupić niewielki lokal, który przeznaczy na biuro firmy, magazyn i punkt odbioru towarów. Nie wyklucza również, że wystartuje w przetargu do spółki z inną firmą, która ma nieco większe doświadczenie w tym zakresie. Zanim jednak zrealizuje plany, chciałby się upewnić co do konsekwencji podatkowych. W związku z tym zamierza wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnych. – Słyszałem o zmianach od 1 stycznia tego roku w przepisach dotyczących interpretacji. Co się zmieniło? Czy będę mógł wystąpić o wydanie stanowiska przez ministra finansów? I jak to zrobić – zastanawia się czytelnik.

Nowelizacja ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., nie zlikwidowała prawa do wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej do właściwego dyrektora izby skarbowej, działającego w imieniu ministra finansów. Wprowadziła jednak kilka istotnych zmian, na które powinien zwrócić uwagę pan Paweł.

W dalszym ciągu minister finansów wydaje interpretacje na wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. Wniosek nadal może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Doprecyzowano jednak, że nie może obejmować przepisów regulujących właściwość, uprawnienia i obowiązki organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.

Co ważne, podatnik nie dostanie interpretacji indywidualnej, jeśli jego pytanie dotyczy zagadnienia rozstrzygniętego w interpretacji ogólnej w takim samym stanie prawnym. W takiej sytuacji dyrektor izby skarbowej wyda jedynie postanowienie, w którym wyjaśni, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna. W postanowieniu stwierdzi też, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej jest bezprzedmiotowy. Wskaże również, o jaką interpretację ogólną chodzi i gdzie została ona opublikowana. Podatnik będzie mógł jednak złożyć na to postanowienie zażalenie, a później ewentualnie zaskarżyć je do wojewódzkiego sądu administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powinien w nim udowodnić, że stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, o które pyta, różnią się ze stanem faktycznym, którego dotyczyła interpretacja ogólna. Zażalenie trzeba złożyć w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do tego samego dyrektora izby skarbowej. Zgodnie bowiem z art. 221 ordynacji podatkowej w razie wydania decyzji w pierwszej instancji przez dyrektora izby skarbowej odwołanie od decyzji rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym. Przepis ten należy stosować analogicznie do zażaleń na postanowienia dyrektora izby skarbowej (patrz art. 239 ordynacji).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane