statystyki

Zmiany od 2016: Dyrektor izby skarbowej nie musi wydawać interpretacji indywidualnej

autor: Łukasz Zalewski04.02.2016, 09:12; Aktualizacja: 09.02.2016, 09:37
Kontrola skarbowa

W dalszym ciągu minister finansów wydaje interpretacje na wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie.źródło: ShutterStock

Pan Paweł prowadzi nieduży sklep internetowy. W tym roku zamierza kupić niewielki lokal, który przeznaczy na biuro firmy, magazyn i punkt odbioru towarów. Nie wyklucza również, że wystartuje w przetargu do spółki z inną firmą, która ma nieco większe doświadczenie w tym zakresie. Zanim jednak zrealizuje plany, chciałby się upewnić co do konsekwencji podatkowych. W związku z tym zamierza wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnych. – Słyszałem o zmianach od 1 stycznia tego roku w przepisach dotyczących interpretacji. Co się zmieniło? Czy będę mógł wystąpić o wydanie stanowiska przez ministra finansów? I jak to zrobić – zastanawia się czytelnik.

Nowelizacja ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., nie zlikwidowała prawa do wystąpienia o wydanie interpretacji indywidualnej do właściwego dyrektora izby skarbowej, działającego w imieniu ministra finansów. Wprowadziła jednak kilka istotnych zmian, na które powinien zwrócić uwagę pan Paweł.

W dalszym ciągu minister finansów wydaje interpretacje na wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie. Wniosek nadal może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Doprecyzowano jednak, że nie może obejmować przepisów regulujących właściwość, uprawnienia i obowiązki organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej.

Co ważne, podatnik nie dostanie interpretacji indywidualnej, jeśli jego pytanie dotyczy zagadnienia rozstrzygniętego w interpretacji ogólnej w takim samym stanie prawnym. W takiej sytuacji dyrektor izby skarbowej wyda jedynie postanowienie, w którym wyjaśni, że do stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku ma zastosowanie interpretacja ogólna. W postanowieniu stwierdzi też, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej jest bezprzedmiotowy. Wskaże również, o jaką interpretację ogólną chodzi i gdzie została ona opublikowana. Podatnik będzie mógł jednak złożyć na to postanowienie zażalenie, a później ewentualnie zaskarżyć je do wojewódzkiego sądu administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powinien w nim udowodnić, że stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe, o które pyta, różnią się ze stanem faktycznym, którego dotyczyła interpretacja ogólna. Zażalenie trzeba złożyć w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do tego samego dyrektora izby skarbowej. Zgodnie bowiem z art. 221 ordynacji podatkowej w razie wydania decyzji w pierwszej instancji przez dyrektora izby skarbowej odwołanie od decyzji rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym. Przepis ten należy stosować analogicznie do zażaleń na postanowienia dyrektora izby skarbowej (patrz art. 239 ordynacji).


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane