statystyki

Firmant nie jest podatnikiem. Fiskus nie powinien kierować do niego decyzji

autor: Patrycja Dudek04.02.2016, 19:00; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:08
konsument, umowa, kobieta

Kobieta uznana przez fiskusa za firmantkę rozliczyła w formie ryczałtu podatek dochodowy za dwa lataźródło: ShutterStock

Fiskus nie może skierować decyzji wymiarowej do osoby, która firmowała cudzą działalność. Nawet wtedy, gdy wynikająca z niej kwota do zapłaty wynosi 0 zł – wynika z wyroków NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, której organy podatkowe zarzuciły firmowanie cudzej działalności gospodarczej. Kobieta uznana przez fiskusa za firmantkę rozliczyła w formie ryczałtu podatek dochodowy za dwa lata.

Urząd, chcąc wyeliminować z obrotu prawnego złożone przez nią deklaracje PIT-28, wydał dwie decyzje wymiarowe, w których określił podatek do zapłaty w wysokości 0 zł. W przeciwnym wypadku kobieta byłaby narażona na dwukrotną zapłatę podatku: raz ze złożonej przez nią deklaracji podatkowej, a drugi raz jako osoba trzecia firmująca działalność innej osoby – tłumaczyła pełnomocniczka dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Pełnomocnik kobiety nie zgadzał się z uznaniem jego klientki za firmantkę, dlatego złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane