statystyki

Firmant nie jest podatnikiem. Fiskus nie powinien kierować do niego decyzji

autor: Patrycja Dudek04.02.2016, 19:00; Aktualizacja: 08.02.2016, 20:08
konsument, umowa, kobieta

Kobieta uznana przez fiskusa za firmantkę rozliczyła w formie ryczałtu podatek dochodowy za dwa lataźródło: ShutterStock

Fiskus nie może skierować decyzji wymiarowej do osoby, która firmowała cudzą działalność. Nawet wtedy, gdy wynikająca z niej kwota do zapłaty wynosi 0 zł – wynika z wyroków NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, której organy podatkowe zarzuciły firmowanie cudzej działalności gospodarczej. Kobieta uznana przez fiskusa za firmantkę rozliczyła w formie ryczałtu podatek dochodowy za dwa lata.

Urząd, chcąc wyeliminować z obrotu prawnego złożone przez nią deklaracje PIT-28, wydał dwie decyzje wymiarowe, w których określił podatek do zapłaty w wysokości 0 zł. W przeciwnym wypadku kobieta byłaby narażona na dwukrotną zapłatę podatku: raz ze złożonej przez nią deklaracji podatkowej, a drugi raz jako osoba trzecia firmująca działalność innej osoby – tłumaczyła pełnomocniczka dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.

Pełnomocnik kobiety nie zgadzał się z uznaniem jego klientki za firmantkę, dlatego złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane