statystyki

NSA: Poczęstunek dla kontrahentów może być kosztem podatkowym

autor: Patrycja Dudek25.01.2016, 07:49; Aktualizacja: 26.01.2016, 10:56
prawo

Sprawa dotyczyła firmy zajmującej się produkcją napędów do urządzeń mechanicznych.źródło: ShutterStock

Poczęstunek dla kontrahentów może być kosztem podatkowym, bo jego głównym celem nie jest budowa pozytywnego wizerunku firmy – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła firmy zajmującej się produkcją napędów do urządzeń mechanicznych. Często gościła u siebie kontrahentów i w tym celu regularnie ponosiła wydatki na zakup artykułów spożywczych. Przysmaki, a dodatkowo niewielki catering, były też oferowane kursantom podczas szkoleń związanych z działalnością spółki. Jeżeli szkolenie było odpłatne, poczęstunek był wliczany w jego cenę.

Oprócz tego firma organizowała spotkania biznesowe z kontrahentami. Odbywały się w restauracjach, a rachunki płacono z firmowych pieniędzy.

Spółka uważała, że powinna móc ujmować wszystkie te wydatki w kosztach podatkowych, bo nie są to wydatki na reprezentację (których nie można odliczać zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT). Tłumaczyła, że tylko wytworne i wystawne imprezy budują wizerunek firmy. Tymczasem chodzi o kawę, mleko, soki, wodę, herbatę, słodycze, owoce, kanapki. Takiego poczęstunku wymaga savoi-rvivre – przekonywała. Uważała, że podatkowym kosztem są też wydatki na biznesowe lunche, bo zaproszenie klienta do restauracji nie jest wydarzeniem nadzwyczajnym. To skromny poczęstunek, przy którym negocjuje się wyłącznie sprawy biznesowe – tłumaczyła.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane