statystyki

Roczna opłata za odrolnienie nie musi być kosztem

autor: Agnieszka Pokojska21.01.2016, 07:16; Aktualizacja: 26.01.2016, 19:25
pole, rolnictwo, uprawa

Spółka zajmująca się transportem i przechowywaniem towarów postanowiła wybudować magazyn na gruncie przejętym w użytkowanie wieczysteźródło: ShutterStock

Jeżeli w księgach rachunkowych roczna opłata za odrolnienie gruntów jest rozliczana w czasie, to koszt podatkowy z tego tytułu nie może być jednorazowy – stwierdził dyrektor katowickiej izby.

Chodziło o spółkę zajmującą się transportem i przechowywaniem towarów. Postanowiła ona wybudować magazyn na gruncie przejętym w użytkowanie wieczyste. W tym celu grunt musiał zostać odrolniony. Zgodnie z decyzją starosty spółka nie musi płacić jednorazowej opłaty za odrolnienie. Przez 10 lat będzie wpłacała po 10 proc. tej wartości.

Spółka chciała się upewnić, jak ujmować roczną opłatę po oddaniu magazynu do użytkowania. Sądziła, że będzie mogła zaliczać ją do kosztów uzyskania przychodu w dacie wpłaty, mimo że w księgach rachunkowych będzie rozliczać ją w czasie (w każdym miesiącu 1/12). Powołała się na art. 22 ust. 5c ustawy o PIT, zgodnie z którym koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane