statystyki

Umorzona pożyczka to nie dotacja

autor: Patrycja Dudek21.01.2016, 17:00; Aktualizacja: 27.01.2016, 19:22
Wszystkie ulgi i zwolnienia trzeba interpretować ściśle

Wszystkie ulgi i zwolnienia trzeba interpretować ściśleźródło: ShutterStock

Środki uzyskane dzięki zwolnieniu z długu są opodatkowane. Nawet wtedy, gdy spółka przeznaczy je na cele objęte preferencją w PIT – orzekł NSA.

Spór dotyczył art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o CIT. Przepis ten zwalnia z podatku dotacje i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów (albo jako zwrot wydatków) związanych z zakupem lub wytworzeniem środków trwałych, które są następnie amortyzowane (tak samo – wartości niematerialnych i prawnych).

Sprawa dotyczyła spółki, która zamierzała zaciągnąć pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację konkretnego przedsięwzięcia. W umowie pożyczki przewidziano możliwość umorzenia długu. Warunkiem było przeznaczenie środków na przedsięwzięcie związane z ochroną środowiska i gospodarki wodnej.

Firma wpadła na pomysł, żeby następnie przeznaczyć te środki na cele objęte zwolnieniem podatkowym. Planowała zakup środka trwałego.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane