statystyki

Zbiorcze zapisy w księdze podatkowej to oszczędność

autor: Halina Zabrocka11.01.2016, 09:13; Aktualizacja: 29.01.2016, 10:05
Szczególne regulacje ustanowiono dla podatników prowadzących kantor lub lombard.

Szczególne regulacje ustanowiono dla podatników prowadzących kantor lub lombard.źródło: ShutterStock

Przychody ze sprzedaży można ujmować łącznie. Natomiast w stosunku do kosztów zakupu towarów takiej możliwości już nie ma.

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów powinni co do zasady ujmować w niej chronologicznie każdy uzyskany ze sprzedaży przychód. W niektórych sytuacjach ustawodawca zezwala jednak na zbiorcze ujęcie takich przychodów. Dzięki temu podatnik może znacznie ograniczyć liczbę ujmowanych w księdze operacji, co z kolei pozwala zaoszczędzić czas, a także zmniejsza liczbę kart księgi.

Raport okresowy miesięczny

Do zasadniczych dokumentów, na podstawie których ujmowane są przychody w księdze podatkowej, zalicza się raporty dobowe ze sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej. Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas, dokonują zapisów na podstawie danych z raportów dobowych, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji. Mogą jednak dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych. Zestawienie to powinno zawierać co najmniej: numer kolejny wpisu, numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy, numery i daty raportów dobowych, wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów.

Sprzedaż nieudokumentowana

Podatnik prowadzący sprzedaż nieudokumentowaną fakturami może dokonywać w księdze zapisów dotyczących przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług na podstawie dowodu wewnętrznego wystawionego na koniec dnia. W dowodzie tym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień. Zasada ta ma zastosowanie, o ile podatnik nie prowadzi ewidencji sprzedaży lub nie ewidencjonuje obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących. Jeżeli podatnik wystawia w danym dniu wiele faktur, to może dokonać zbiorczego zapisu jedną sumą wynikającą z dziennego zestawienia faktur. Zestawienie takie powinno zawierać datę zestawienia, numery faktur, podsumowanie oraz podpis osoby sporządzającej zestawienie.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane