statystyki

To nie powiernik, a powierzający płaci podatek

autor: Mariusz Szulc23.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 23.05.2016, 10:01
Pytanie zadał podatnik, który zawarł umowę zlecenia powierniczego

Pytanie zadał podatnik, który zawarł umowę zlecenia powierniczegoźródło: ShutterStock

Osoba pełniąca funkcję wspólnika spółki osobowej, która nie uzyskuje z tego tytułu żadnych trwałych dochodów, nie ma też obowiązków podatkowych – uznał dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadał podatnik, który zawarł umowę zlecenia powierniczego. Na jej podstawie w imieniu zleceniodawców objął udziały w spółce kapitałowej. Oni zaś nie wykluczali, że w przyszłości spółka ta zostanie przekształcona w osobową, w której powiernik również pełniłby funkcję wspólnika. Nadal jednak wykonywałby swoje prawa w imieniu zleceniodawców, którzy pozostaliby rzeczywistymi beneficjentami zysków spółki. To oni, z własnych kont bankowych, płaciliby też zaliczki na podatek. Podatnik natomiast, zgodnie z umową, oddałby im każdy przychód wypłacony przez spółkę. Za swoje działania otrzymywałby od zleceniodawców odrębne wynagrodzenie.

Podatnik sądził, że nie będzie w związku z tym podatnikiem PIT od przychodów z udziału w spółce osobowej. Przypomniał, że istotą zlecenia powierniczego jest odpłatne nabycie rzeczy lub prawa w imieniu zleceniodawcy. Zgodnie z art. 740 kodeksu cywilnego powiernik ma też obowiązek wydać wszystko to, co uzyska w związku z wykonaniem zlecenia. Mimo więc, że figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wspólnik spółki, to w rzeczywistości nie uzyskuje z tego tytułu przychodów – tłumaczył.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane