statystyki

To nie powiernik, a powierzający płaci podatek

autor: Mariusz Szulc23.05.2016, 07:38; Aktualizacja: 23.05.2016, 10:01
Pytanie zadał podatnik, który zawarł umowę zlecenia powierniczego

Pytanie zadał podatnik, który zawarł umowę zlecenia powierniczegoźródło: ShutterStock

Osoba pełniąca funkcję wspólnika spółki osobowej, która nie uzyskuje z tego tytułu żadnych trwałych dochodów, nie ma też obowiązków podatkowych – uznał dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadał podatnik, który zawarł umowę zlecenia powierniczego. Na jej podstawie w imieniu zleceniodawców objął udziały w spółce kapitałowej. Oni zaś nie wykluczali, że w przyszłości spółka ta zostanie przekształcona w osobową, w której powiernik również pełniłby funkcję wspólnika. Nadal jednak wykonywałby swoje prawa w imieniu zleceniodawców, którzy pozostaliby rzeczywistymi beneficjentami zysków spółki. To oni, z własnych kont bankowych, płaciliby też zaliczki na podatek. Podatnik natomiast, zgodnie z umową, oddałby im każdy przychód wypłacony przez spółkę. Za swoje działania otrzymywałby od zleceniodawców odrębne wynagrodzenie.

Podatnik sądził, że nie będzie w związku z tym podatnikiem PIT od przychodów z udziału w spółce osobowej. Przypomniał, że istotą zlecenia powierniczego jest odpłatne nabycie rzeczy lub prawa w imieniu zleceniodawcy. Zgodnie z art. 740 kodeksu cywilnego powiernik ma też obowiązek wydać wszystko to, co uzyska w związku z wykonaniem zlecenia. Mimo więc, że figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym jako wspólnik spółki, to w rzeczywistości nie uzyskuje z tego tytułu przychodów – tłumaczył.


Pozostało jeszcze 29% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane