statystyki

Deklaracje VAT-UE: Nabycie z UE rozlicza się w Polsce

autor: Mariusz Szulc11.01.2016, 07:22; Aktualizacja: 29.01.2016, 11:54
Z e-maili od angielskich kontrahentów wynikało, że rozliczyli już oni podatek w swoim kraju,

Z e-maili od angielskich kontrahentów wynikało, że rozliczyli już oni podatek w swoim kraju,źródło: ShutterStock

Właściciel outletu odzieżowego, który sprowadza towar z Anglii, powinien zapłacić podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia. Nie ma przy tym znaczenia, że dostawca zapłacił daninę w swoim kraju – wyjaśnił dyrektor katowickiej izby.

Pytanie zadał właściciel outletu odzieżowego, który sprowadzał towar od angielskich firm. Sądził, że nie musi wykazywać takich transakcji w deklaracji VAT-UE ani płacić z tego tytułu podatku. Uważał, że miałby taki obowiązek, gdyby cena towaru była ceną netto. Tymczasem z e-maili od angielskich kontrahentów wynikało, że rozliczyli już oni podatek w swoim kraju, a zatem cena towaru jest ceną brutto.

Innego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Przypomniał, że co do zasady VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów rozlicza nabywca. W tym celu powinien się on zarejestrować jako podatnik VAT-UE. Dodał, że nawet przedsiębiorcy, którzy nie mają statusu podatników, ale dokonują WNT, muszą składać co miesiąc w urzędzie skarbowym deklaracje oraz informacje podsumowujące o wewnątrzwspólnotowych nabyciach (zgodnie z art. 100 ust. 2 i art. 99 ust. 8 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane