statystyki

Fiskus potrafi działać sprawnie, gdy tylko zechce

autor: Patrycja Dudek04.01.2016, 20:00; Aktualizacja: 25.01.2016, 10:42
podatki pieniądze

Zasada jest taka, że decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie jest ostateczna i podatnik ma prawo się od niej odwołać do dyrektora izby skarbowej. To wstrzymuje jej wykonanie.źródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu skarbowego może nadać swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności tylko z tego względu, że zobowiązanie podatkowe mogłoby się wkrótce przedawnić – wynika z wyroku NSA. Zdaniem sądu nie muszą być spełnione inne warunki.

Zasada jest taka, że decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie jest ostateczna i podatnik ma prawo się od niej odwołać do dyrektora izby skarbowej. To wstrzymuje jej wykonanie.

Ordynacja podatkowa daje jednak organom podatkowym możliwość wykonania decyzji, która nie jest jeszcze ostateczna. Wymaga to nadania jej rygoru natychmiastowej wykonalności. To powoduje, że podatnik musi uregulować daninę od razu.

Przesłanki nadania rygoru natychmiastowej wykonalności wymienia art. 239b par. 1 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim zobowiązanie staje się wymagalne, gdy: wobec podatnika prowadzona jest egzekucja z tytułu innych zaległości albo nie ma on wystarczającego majątku na spłatę zobowiązań lub go wyprzedaje, a także gdy do upływu okresu przedawnienia pozostało mniej niż trzy miesiące. Z par. 2 wynika natomiast, że rygor stosuje się, jeżeli organ podatkowy uprawdopodobni, że zobowiązanie podatkowe nie zostanie wykonane.

Sprzedał i nie zapłacił

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który w 2007 r. sprzedał mieszkanie przed upływem pięciu lat od jego nabycia, ale nie zapłacił podatku od osiągniętego dochodu. Jego zobowiązanie podatkowe przedawniało się wraz z upływem 2012 r. Pech chciał, że tuż przed upływem tego terminu sprawą zajął się naczelnik US we Wrocławiu. W listopadzie wydał on decyzję zobowiązującą mężczyznę do zapłaty 21 tys. zł zaległego podatku.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane