statystyki

Poradnia - ceny transferowe

autor: Izabela Klimowicz04.01.2016, 09:04; Aktualizacja: 25.01.2016, 18:12
Podatki

Zgodnie z zaleceniami ustawodawcy analiza porównawcza powinna wykorzystywać w pierwszej kolejności dane na temat polskich podmiotów, jeżeli dane takie są dostępneźródło: ShutterStock

● Jak dokonać analizy porównawczej, jeśli dane dotyczące transakcji są trudno dostępne

● Podatnik prowadzi działalność w dziedzinie, w której na rynku polskim nie ma wielu konkurentów. Na podstawie jakich danych powinien przeprowadzić analizę porównawczą?

Izabela Klimowicz

konsultant w dziale doradztwa podatkowego BDO

Zgodnie z zaleceniami ustawodawcy analiza porównawcza powinna wykorzystywać w pierwszej kolejności dane na temat polskich podmiotów, jeżeli dane takie są dostępne. Dopiero w przypadku braku wystarczających wyników spółek prowadzących działalność w Polsce wyszukiwanie może zostać rozszerzone na inne kraje (np. Europę). Podatnik zawierający porównywalne transakcje zarówno z podmiotami powiązanymi, jak i z niezależnymi, będzie mógł wykorzystać dane dotyczące tych transakcji, a także dane z zewnętrznych baz danych.

W przypadku braku danych do przeprowadzenia analizy, podatnik załącza do dokumentacji podatkowej opis zgodności warunków transakcji oraz innych zdarzeń ustalonych z podmiotami powiązanymi z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty. 

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane