statystyki

Podatek może być ściągnięty na trzy miesiące przed przedawnieniem

autor: Patrycja Dudek10.02.2016, 07:29; Aktualizacja: 10.02.2016, 08:06
Notariusz twierdził, że rygor natychmiastowej wykonalności nie może być lekarstwem na opieszałość fiskusa

Notariusz twierdził, że rygor natychmiastowej wykonalności nie może być lekarstwem na opieszałość fiskusaźródło: ShutterStock

Do zastosowania rygoru natychmiastowej wykonalności nie potrzeba żadnych dodatkowych przesłanek oprócz tej, że zbliża się termin wygaśnięcia zobowiązania podatkowego – wynika z wyroku NSA.

Rygor natychmiastowej wykonalności to szczególny środek zabezpieczania zobowiązań podatkowych. Może być nadany decyzji I instancji, czyli takiej, która nie jest ostateczna. Przepisy ordynacji podatkowej wymieniają przesłanki, które muszą być spełnione, aby urząd mógł wyegzekwować podatek na podstawie takiej nieostatecznej decyzji, bez czekania, aż dyrektor izby skarbowej rozpatrzy odwołanie złożone przez podatnika.

W ostatnim czasie zapadły orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdzające niekorzystne dla podatników stanowisko (m.in. wyrok z 15 grudnia 2015 r., sygn. akt II FSK 2903/13).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-02-10 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    A to , co mafia państwowa nakradła , nie będzie oddane nigdy . I zadba o to , a jakże , NSA . Bo właśnie w tym celu , to mafijne koryto , zostało powołane .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane