statystyki

Koniec optymalizacji w zakresie wynagrodzeń menedżerów

autor: Janusz Fiszer28.12.2015, 07:22; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:20
Pieniądze, kalkulator

Od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenia dyrektorów oraz inne podobne należności będą podlegać opodatkowaniu tylko w państwie zamieszkania danej osoby.źródło: ShutterStock

Z nowym rokiem zaczną być stosowane zmienione zasady w relacjach podatkowych pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA).

Wprowadza je protokół podpisany 11 grudnia 2013 r. W istotny sposób zmienia on obowiązującą od ponad 20 lat bilateralną umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy praktyki wykorzystywania spółek zarejestrowanych w ZEA do optymalizacji podatkowej. Chodzi o zasady opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów, czyli członków zarządów i rad nadzorczych spółek kapitałowych. Protokół wprowadza bowiem zasadę całkiem przeciwną do dotychczasowego standardu wynikającego z Modelowej konwencji OECD, przewidującego prawo państwa siedziby spółki do opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów.

Od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenia dyrektorów oraz inne podobne należności będą podlegać opodatkowaniu tylko w państwie zamieszkania danej osoby. Tym samym nie będzie już możliwe wykorzystywanie braku efektywnego opodatkowania dochodów osób fizycznych w ZEA dla unikania opodatkowania tej kategorii dochodów w Polsce. Wynagrodzenie dyrektorów spółek z siedzibą w ZEA będzie w pełni opodatkowane w naszym kraju.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane