statystyki

Koniec optymalizacji w zakresie wynagrodzeń menedżerów

autor: Janusz Fiszer28.12.2015, 07:22; Aktualizacja: 28.12.2015, 08:20
Pieniądze, kalkulator

Od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenia dyrektorów oraz inne podobne należności będą podlegać opodatkowaniu tylko w państwie zamieszkania danej osoby.źródło: ShutterStock

Z nowym rokiem zaczną być stosowane zmienione zasady w relacjach podatkowych pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA).

Wprowadza je protokół podpisany 11 grudnia 2013 r. W istotny sposób zmienia on obowiązującą od ponad 20 lat bilateralną umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.

Jedna z najważniejszych zmian dotyczy praktyki wykorzystywania spółek zarejestrowanych w ZEA do optymalizacji podatkowej. Chodzi o zasady opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów, czyli członków zarządów i rad nadzorczych spółek kapitałowych. Protokół wprowadza bowiem zasadę całkiem przeciwną do dotychczasowego standardu wynikającego z Modelowej konwencji OECD, przewidującego prawo państwa siedziby spółki do opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów.

Od 1 stycznia 2016 r. wynagrodzenia dyrektorów oraz inne podobne należności będą podlegać opodatkowaniu tylko w państwie zamieszkania danej osoby. Tym samym nie będzie już możliwe wykorzystywanie braku efektywnego opodatkowania dochodów osób fizycznych w ZEA dla unikania opodatkowania tej kategorii dochodów w Polsce. Wynagrodzenie dyrektorów spółek z siedzibą w ZEA będzie w pełni opodatkowane w naszym kraju.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane