Nowa umowa z Republiką Sri Lanki

autor: Janusz Fiszer21.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 21.12.2015, 09:09

Jeżeli głównym lub jednym z głównych celów zawarcia transakcji będzie uzyskanie takich korzyści, których osiągnięcie w inny sposób nie byłoby możliwe, to podpisana konwencja nie będzie miała zastosowania.

To jedna z zasadniczych nowości w podpisanej w październiku br. konwencji Polski i Sri Lanki. Po zakończeniu ratyfikacji i wejściu w życie zastąpi ona umowę z 1980 r. W odróżnieniu od tamtej jest ograniczona do unikania podwójnego opodatkowania dochodu; nie zawiera regulacji dotyczących opodatkowania majątku. Znacznie poszerzono w niej również zakres wymiany informacji.

Ważną zmianą jest nietypowa definicja zakładu; obok tradycyjnych elementów obejmuje ona plac budowy, prace konstrukcyjne, montażowe lub instalacyjne, platformę wiertniczą lub statek wykorzystywany do badania lub rozwoju zasobów naturalnych, w tym do działań nadzorczych w związku z nimi, ale tylko wtedy, gdy taki plac, prace lub działalność trwają dłużej niż 6 miesięcy. W definicji tej mieści się także świadczenie usług (w tym usług doradztwa) wykonywanych przez przedsiębiorstwo poprzez pracowników lub inne osoby zaangażowane przez przedsiębiorstwo do tego celu, ale tylko wtedy, gdy działalność ta jest wykonywana w danym państwie przez okres lub okresy łącznie wynoszące dłużej niż 183 dni w każdym 12-miesięcznym okresie rozpoczynającym się lub kończącym w danym roku podatkowym.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane