statystyki

Jak rozliczyć przychody i koszty na przełomie roku

autor: Radosław Kowalski21.12.2015, 10:46; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:58
Dla wyznaczenia momentu uzyskania przychodu podatkowego niezbędne jest ustalenie, jakiego rodzaju świadczenia podatnik wykonuje i jakie przesłanki decydują o momencie uzyskania przychodu

Dla wyznaczenia momentu uzyskania przychodu podatkowego niezbędne jest ustalenie, jakiego rodzaju świadczenia podatnik wykonuje i jakie przesłanki decydują o momencie uzyskania przychoduźródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Spółka prowadzi działalność gospodarczą w szerokim zakresie, świadcząc usługi i dostarczając towary. W związku ze zbliżającym się końcem roku kalendarzowego, a jednocześnie podatkowego w CIT, główna księgowa spółki pani Bożena przeprowadziła przegląd świadczeń, procesów biznesowych i rozliczeń podatkowych mających miejsce w 2015 roku.

Okazało się, że firma ma pootwieranych wiele projektów usługowych, które nie będą ukończone przed 31 grudnia 2015 r., a dopiero w kolejnym roku. Co ważne, są to bardzo różne usługi, część z nich to świadczenia jednorazowe, chociaż ciągłe, inne to świadczenia okresowe, na potrzeby rozliczenia których zostały zdefiniowane okresy rozliczeniowe trwające na przełomie lat podatkowych.

Oprócz tego firma dokonuje dostaw towarów, w tym transportem kolejowym oraz własnym taborem drogowym. Niektóre dostawy wysyłane własnymi pojazdami, chociaż wyjadą z magazynu spółki jeszcze w tym roku, to mogą dotrzeć do klientów w roku kolejnym. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku transportu kolejowego, gdyż tutaj spółka często nie ma informacji, kiedy towar dotarł do klienta (najczęściej jest to weryfikowane w trybie reklamacyjnym, dopiero gdy nabywca zgłasza, że towar lub jakaś jego partia nie dociera na czas).

Umiejscowienie w czasie przychodu ma kluczowe znaczenie. Nie tylko determinuje ujęcie przychodu w jednym albo drugim roku. Od tego, jak przychód jest umiejscowiony w czasie, uzależnione jest rozliczenie bezpośrednio powiązanych z nim kosztów uzyskania, zwłaszcza że niektóre z nich ponoszone są z dość dużym przesunięciem czasowym, już po zamknięciu rozliczeń za poprzedni rok. W tym miejscu pojawia się dodatkowa wątpliwość - czy istotnie spółka musi czekać na faktury, by rozliczyć koszty, jeśli potrafi precyzyjnie określić ich wysokość nawet bez faktur. Pani Bożena zastanowiła się, czy gdyby się okazało, że przychód wystąpił już w 2015 roku, mogłaby jednak rozliczyć koszty w roku uzyskania przychodu, nawet nie posiadając faktur dokumentujących takie koszty.

Wnioski z takiej analizy oraz wątpliwości, jakie pojawiły się po jej przeprowadzeniu, spowodowały, że pani Bożena postanowiła przedyskutować kilka zagadnień z prezesem spółki, panem Andrzejem, który jednocześnie pełni funkcję dyrektora finansowego.

W czasie spotkania okazało się, że ustalenie, jak rozliczyć przychody i koszty na przełomie lat podatkowych wymaga konsultacji z doradcą podatkowym. W szczególności wątpliwości pani Bożeny wzbudziło zagadnienie przychodów na koniec roku w odniesieniu do usług nieukończonych. Główna księgowa uznała, że nawet jeżeli na koniec roku nie przypada koniec okresu rozliczeniowego, to na 31 grudnia 2015 r. spółka winna wykazać przychód podatkowy. Dyrektor nie był przekonany co do słuszności takiego poglądu, a tym, co go zniechęcało do tej wykładni, był brak kosztów uzyskania takich przychodów, gdyż te wystąpią dopiero w następnym roku (po otrzymaniu faktur od kontrahentów).

Pana Andrzeja zaniepokoiła też sprawa towarów w drodze.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane