statystyki

Kiedy rozliczyć czynsz za najem lokalu?

autor: Marcin Szymankiewicz21.12.2015, 10:46; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:05
budowa, dom, nieruchomości

Podstawowym terminem, w którym powstaje obowiązek podatkowy w stosunku do usług najmu/dzierżawy, jest moment wystawienia fakturyźródło: ShutterStock

Spółka zawarła umowę najmu lokalu z inną firmą na czas nieoznaczony. W umowie nie określono terminu płatności. Spółka planuje wystawiać faktury za najem na początku kolejnego miesiąca i wskazywać 14-dniowy termin płatności. Kiedy powinna rozpoznać obowiązek podatkowy?

Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b tiret trzecie ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze.

W przypadku świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, gdy podatnik nie wystawił faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminów wystawienia faktury określonych w art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT, a jeśli nie określono takiego terminu – z chwilą upływu terminu płatności (zob. art. 19a ust. 7 ustawy o VAT).

W przypadku świadczenia wspomnianych usług fakturę wystawia się nie później niż z upływem terminu płatności (zob. art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Uwaga! Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi (art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT). Nie dotyczy to wystawiania faktur m.in. w zakresie świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy (zob. art. 106i ust. 8 ustawy o VAT).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ulka(2015-12-22 18:08) Zgłoś naruszenie 10

    Takie problemy i te z płatnościami czynszu na czas wcale nie są rzadkością i dlatego dobrym rozwiązaniem dla kupujących pod wynajem jest opcja aparthotelowa taka jaką zaoferowała Wola Invest. Tam operator troszczy się o wszystko.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane