statystyki

Ordynacja podatkowa: Powinno być więcej czasu na odwołanie

autor: Hanna Filipczyk21.12.2015, 10:46; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:48

Kierunkowe założenia nowej ordynacji podatkowej przewidują wydłużenie terminów do złożenia odwołania (z 14 do 30 dni) i zażalenia (z 7 do 14 dni). Obecnie obowiązujące terminy są krótkie – dla wielu podatników zbyt krótkie, by sporządzić wyczerpujący i przemyślany środek zaskarżenia. Są one także krótsze od stosowanych w wielu innych państwach. W niektórych procedurach podatkowych, np. we Francji czy w Australii, zaskarżenie decyzji jest możliwe nawet w kilka lat po jej doręczeniu.

Termin 30 dni obowiązuje już obecnie wobec skargi oraz skargi kasacyjnej składanych do sądów administracyjnych. W wielu sprawach odwołanie jest pismem nie mniej wymagającym od skargi. Nie ma zatem powodu, aby termin do jego sporządzenia i złożenia był krótszy.

Nie należy się obawiać, że zmiana spowoduje istotne wydłużenie postępowania podatkowego. Da natomiast podatnikom i pełnomocnikom większy komfort działania. Zwiększy szanse na to, że decyzja o wniesieniu środka zaskarżenia lub jego niewnoszeniu nie będzie podejmowana pod presją czasu.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • blodbad(2015-12-22 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    "Nie należy się obawiać, że zmiana spowoduje istotne wydłużenie postępowania podatkowego" - myślę, że przeciętny nauczyciel akademicki kazałby autorce wyjść za drzwi za brak uzasadnienia do stawianych tez. Ja rozumiem interes korporacyjny i interes Klienta, ale takie bajki to lepiej pozostawić dla babci. ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane