statystyki

Ordynacja podatkowa: Powinno być więcej czasu na odwołanie

autor: Hanna Filipczyk21.12.2015, 10:46; Aktualizacja: 21.12.2015, 11:48

Kierunkowe założenia nowej ordynacji podatkowej przewidują wydłużenie terminów do złożenia odwołania (z 14 do 30 dni) i zażalenia (z 7 do 14 dni). Obecnie obowiązujące terminy są krótkie – dla wielu podatników zbyt krótkie, by sporządzić wyczerpujący i przemyślany środek zaskarżenia. Są one także krótsze od stosowanych w wielu innych państwach. W niektórych procedurach podatkowych, np. we Francji czy w Australii, zaskarżenie decyzji jest możliwe nawet w kilka lat po jej doręczeniu.

Termin 30 dni obowiązuje już obecnie wobec skargi oraz skargi kasacyjnej składanych do sądów administracyjnych. W wielu sprawach odwołanie jest pismem nie mniej wymagającym od skargi. Nie ma zatem powodu, aby termin do jego sporządzenia i złożenia był krótszy.

Nie należy się obawiać, że zmiana spowoduje istotne wydłużenie postępowania podatkowego. Da natomiast podatnikom i pełnomocnikom większy komfort działania. Zwiększy szanse na to, że decyzja o wniesieniu środka zaskarżenia lub jego niewnoszeniu nie będzie podejmowana pod presją czasu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • blodbad(2015-12-22 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    "Nie należy się obawiać, że zmiana spowoduje istotne wydłużenie postępowania podatkowego" - myślę, że przeciętny nauczyciel akademicki kazałby autorce wyjść za drzwi za brak uzasadnienia do stawianych tez. Ja rozumiem interes korporacyjny i interes Klienta, ale takie bajki to lepiej pozostawić dla babci. ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane