Zmiana ordynacji podatkowej, rozszerzenie katalogu ulg i przychodów nieobjętych podatkiem, nowe formularze, uproszczone procedury i wyższe odsetki od zaległych podatków to tylko część zmian, które w 2016 roku obowiązywać będą płatników i podatników.
.
1
Prorodzinne zmiany podatkowe
Dla rodziców przewidziane są nowe ulgi podatkowe. Styczniowe zmiany wprowadzają ułatwienia związane z opieką nad dziećmi pracowników. A to za sprawą świadczeń z Zakładu Funduszu Świadczeń Socjalnych. Obejmą one pobyt dzieci w przedszkolach, żłobkach i klubach dziecięcych i co najważniejsze- wypłaty te będą zwolnione z podatku.
Prorodzinne zmiany podatkowe >>
ShutterStock
2
Niższy podatek dla rolników
Na nowelizacji praca skorzystają też rolnicy. Od nowego roku sprzedaż przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu będzie łatwiejsza. Rolnicy odprowadzą niższy podatek od produktów pochodzących z własnego gospodarstwa.
Ulgi dla rolników >>
ShutterStock
3
Ulgi na działalność badawczo- rozwojową
Od 1 stycznia 2016 r. podatnicy będą mogli korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (ulga podatkowa B+R). W ramach tej ulgi podatnikom będzie przysługiwała możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania części kosztów poniesionych na badania i rozwój (tzw. koszty kwalifikowane).
Ulgi na działalność badawczo- rozwojową >>
ShutterStock
4
Znika obowiązek uzasadniania korekty rozliczeń
Nowe przepisy zwalniają podatnika z obowiązku uzasadniania korekty rozliczenia. Dotychczas brak załączonego uzasadnienia równoznaczny był z nieskutecznie złożoną korektą. Od nowego roku, by uniknąć kosztów skarbowych, wystarczy tylko złożyć korektę.
Znika obowiązek uzasadniania korekty rozliczeń >>
ShutterStock
5
Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych
Nowelizacja ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych uszczelni system podatkowy rozszerzając katalog czynności, od których należy go odprowadzić.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w 2016 roku >>
ShutterStock
6
Nowe zwolnienia z podatku dochodowego
Nowe przepisy rozszerzają zakres dochodów i przychodów nieobjętych podatkiem. Od stycznia z podatku dochodowego zwolnione będą osoby, które otrzymały zasiłek macierzyński przyznawany na podstawie ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników.
Nowe zwolnienia z podatku dochodowego >>
ShutterStock
7
Zmiany w podatku od nieruchomości
Nowe przepisy o podatku od nieruchomości znacząco zmienią zasady poboru opłat za części wspólne budynków: place zabaw, dziedzińce czy klatki schodowe. Udział w części wspólnej przesądzi o wysokości odprowadzanego podatku.
Podatek od nieruchomości w 2016 roku >>
ShutterStock
8
Duże zmiany dla gmin
1 stycznia wejdzie w życie znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym oraz niektórych ustaw reguluje kwestie dot. podatku od nieruchomości, podatku leśnego podatku os środków transportowych i opłatach lokalnych etc. Oznacza to, że jednostki samorządu terytorialnego muszą dostosować się do zmian. Najważniejsze regulacje to m.in. wprowadzenie zasady niepobierania podatku od nieruchomości oraz częściowo z podatku leśnego i rolnego.
Duże zmiany dla gmin >>
ShutterStock
9
Wyższe stawki dla dłużników
Nowelizacja ordynacji podatkowej zróżnicuje zaległości podatkowe. Mimo, że wprowadza także zasadę rozstrzygania sporów na korzyść podatników, część z nich może zapłacić dużo większe odsetki niż dotychczas. Nowelizacja przewiduje trzy stawki od zaległości podatkowych: podstawową, obniżoną i podwyższoną.
Stawki od zaległości podatkowych w 2016 roku >>
ShutterStock
10
Nowelizacja ustawy o PIT: Ciężar dowodu po stronie podatnika
Płatnicy i podatnicy będą podlegali także znowelizowanej ustawie o PIT. Płatnicy (pracodawcy) od stycznia będą mieli obowiązek wykazać dochody pracowników na nowych formularzach PIT-11. Zmienia się także samo postępowanie podatkowe. Dotyczy to osób, które osiągnęły przychody z nieujawnionych źródeł. Podatnik będzie teraz potrzebował dowodów by wykazać, że dochód pochodzi z nieujawnionego źródła. Dotychczas ciężar dowodu leżał po stronie organu podatkowego.
PIT w 2016 roku >>
ShutterStock
11
Uproszczone pełnomocnictwo podatkowe
Zmiana ordynacji podatkowej porządkuje kwestię pełnomocnictwa podatkowego. Od lipca przyszłego roku nie trzeba będzie dołączać pełnomocnictwa do akt za każdym razem odrębnie. Pełnomocnictwo ogólne, które wprowadza ustawa, pozwoli podatnikowi ustanowić osobę upoważnioną do reprezentowania go przed organami podatkowymi we wszystkich sprawach podatkowych. Jednocześnie nadal funkcjonować będzie pełnomocnictwo ogólne. Umożliwia to zatem uproszczenie procedury, a co za tym idzie- redukcję kosztów.
Uproszczone pełnomocnictwo podatkowe >>
ShutterStock
12
Nowe zasady opodatkowanie dywidend
Ustawa o CIT w 2016 roku przyniesie zmiany w opodatkowaniu dywidend między podmiotami powiązanymi. Nowe przepisy redukują ulgi podatkowe.
CIT: Zmiany w 2016 roku >>
ShutterStock
13
Zmiany w podatku akcyzowym
Ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw jest rezultatem prac nad deregulacją w podatku akcyzowym, mającą na celu ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorców w branżach objętych tym podatkiem. Jej regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2016 r. Nowe przepisy mają m.in. ułatwić logistykę obrotu wyrobami akcyzowymi i ograniczyć wymogi dokumentacyjne.
Zmiany w podatku akcyzowym >>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję