statystyki

VAT: Leśne parkingi bez prawa do odliczenia

autor: Patrycja Dudek17.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 17.12.2015, 09:22
drzewa w lesie

Chodziło o nadleśnictwa, które w ramach programu „Aktywne udostępnianie lasów” budowały parkingi leśne. Uważały, że ma to związek z ich działalnością opodatkowaną, bo parkingi wpływają na ogólne funkcjonowanie lasówźródło: ShutterStock

Nadleśnictwa nie mogą pomniejszyć podatku płaconego od sprzedaży drewna o VAT zapłacony przy budowie infrastruktury technicznej związanej z gospodarowaniem lasami – orzekł NSA w kilku wyrokach.

Chodziło o nadleśnictwa, które w ramach programu „Aktywne udostępnianie lasów” budowały parkingi leśne. Uważały, że ma to związek z ich działalnością opodatkowaną, bo parkingi wpływają na ogólne funkcjonowanie lasów. – Dzięki nim degradacja środowiska będzie mniejsza, a to przyczyni się do wzrostu produkcji drewna sprzedawanego następnie w ramach działalności objętej VAT – tłumaczyły. Podkreślały, że sprzedają nie tylko drewno, lecz także nasiona, sadzonki, trofea z odstrzału. Jeśli poprawi się stan lasów, to tych dóbr również będzie więcej. Przekonywały także, że turyści odwiedzający lasy będą chętniej kupować produkty z drewna.

Organy podatkowe uznały jednak, że budowa parkingów nie ma nawet pośredniego związku z czynnościami opodatkowanymi. Wiąże się z działalnością statutową nadleśnictw i tym samym nie daje prawa do odliczenia VAT.

Nadleśnictwa przekonywały, że działalność statutowa może również przynosić zyski. Przegrały jednak w wojewódzkich sądach administracyjnych i w NSA. Sądy potwierdziły stanowisko ministra finansów. Przypomniały, że już wcześniej zapadło pięć wyroków dotyczących prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją innego projektu, dotyczącego ochrony orlika białego.


Pozostało jeszcze 10% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane