statystyki

Wynagrodzenie wypłacane z Polski, więc i podatek powinien być tu potrącony

autor: Patrycja Dudek07.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:43

Rezydent Iraku rejestrujący polskie leki za granicą zapłaci PIT w naszym kraju – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła polskiej firmy farmaceutycznej, która zawarła umowę-zlecenie z Irakijczykiem. Miał on rejestrować produkowane przez nią leki w swoim kraju. Wątpliwości dotyczyły obowiązku potrącania w Polsce podatku u źródła od dochodów Irakijczyka. Polska firma uważała, że nie ma obowiązku pobierania 20-proc. PIT z wypłacanego mu wynagrodzenia. Zasadniczo taki wymóg wynika z art. 41 ust. 4 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Spółka zwracała uwagę na to, że nasz kraj nie zawarł z Irakiem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i kluczowe są przepisy ustawy o PIT. A te mówią, że nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium RP (art. 3 ust. 2a–2b ustawy o PIT). Tymczasem Irakijczyk wykonuje wszystkie czynności za granicą.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził jednak, że przez przychody uzyskiwane na terytorium RP należy rozumieć te, która są wypłacane ze źródła znajdującego się na terytorium Polski. Podkreślił, że choć czynności są wykonywane za granicą, to źródłem dochodu obcokrajowca jest polska firma, która zleca mu ich wykonanie, czerpiąc z tego tytułu zyski i ponosząc koszty, które rozlicza w kraju. Powinna więc pobierać 20-proc. PIT.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane