statystyki

Potrącenie podatku: Liczy się to, gdzie fizycznie wykonano usługę

autor: Patrycja Dudek09.12.2015, 07:15; Aktualizacja: 09.12.2015, 09:38
Polska mapa

Według niekorzystnego dla podatników stanowiska 20-proc. podatek powinien być potrącony zawsze, gdy wynagrodzenie za usługę jest wypłacane z Polskiźródło: Materiały Prasowe

To, że siedziba płatnika znajduje się w Polsce, nie oznacza jeszcze obowiązku potrącenia 20-proc. daniny od dochodu zagranicznej firmy – orzekł NSA.

Tydzień temu sąd kasacyjny doszedł do całkiem przeciwnego wniosku. W wyroku z 1 grudnia br. (sygn. akt II FSK 2243/13) stwierdził, że to właśnie siedziba zlecającego usługę przesądza o konieczności potrącenia podatku u źródła.

Od dłuższego już czasu poszczególne składy orzekające NSA różnią się w kwestii interpretacji pojęcia dochodów uzyskanych na terytorium RP. Problem wynika z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT oraz art. 3 ust. 2 ustawy o CIT. Zgodnie z nimi nierezydenci podlegają w Polsce obowiązkowi podatkowemu od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP.

Według niekorzystnego dla podatników stanowiska 20-proc. podatek powinien być potrącony zawsze, gdy wynagrodzenie za usługę jest wypłacane z Polski. Natomiast druga, korzystna wykładnia oznacza, że podatek może być potrącany jedynie od usług, które zostały fizycznie wykonane na terytorium naszego kraju.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane