statystyki

Czy diety członków zarządu wspólnoty korzystają ze zwolnienia?

autor: Rafał Styczyński07.12.2015, 09:50; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:57
podatki pieniądze

Dochody członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają zwolnieniuźródło: ShutterStock

Podatnik pełni funkcję członka zarządu we wspólnocie mieszkaniowej i z tego tytułu otrzymuje zryczałtowane wynagrodzenie. Czy taką działalność można uznać za pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich, która korzysta ze zwolnienia do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 2280 zł?

EKSPERT RADZI

Dochody członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie podlegają zwolnieniu. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy o PIT zwolnione od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 2280 zł.

Za pełnienie obowiązków społecznych i obywatelskich uważa się działalność publiczną dla ogółu społeczeństwa. Natomiast nie uważa się za takie czynności działań związanych z zarządzaniem jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jaką jest wspólnota mieszkaniowa. W związku z tym w stosunku do członka zarządu wspólnoty nie ma zastosowania powyższe zwolnienie.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane