statystyki

Nie ma VAT od kar w programie "Parkuj i jedź"

autor: Katarzyna Rosik07.12.2015, 07:30; Aktualizacja: 07.12.2015, 10:19
Zdaniem sądu przyjęte przez ZTM w regulaminie nazewnictwo kar i opłat nie może przesądzać o sposobie ich opodatkowania

Zdaniem sądu przyjęte przez ZTM w regulaminie nazewnictwo kar i opłat nie może przesądzać o sposobie ich opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Opłata za przekroczenie doby parkingowej nie jest opodatkowana. Nie można uznać, że jest to wynagrodzenie za świadczenie usług – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o kary przewidziane w programie „Parkuj i jedź” realizowanym przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. Program ten pozwala osobom korzystającym z transportu miejskiego, mającym bilet ZTM, na pozostawienie samochodu na przeznaczonym do tego parkingu. Wjazd na parking powoduje, że z tą chwilą między posiadaczem auta a ZTM zostaje zawarta umowa najmu miejsca parkingowego. Umowa ta wygasa z chwilą opuszczenia parkingu bądź zakończeniem doby parkingowej.

W regulaminie parkingów przewidziano kary za pozostawienie pojazdu po upływie tego terminu, a także dodatkowe opłaty, np. za zgubienie biletu, pozostawienie auta poza miejscem wyznaczonym lub za niezastosowanie się do polecenia osób z obsługi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził, że te dodatkowe opłaty nie podlegają VAT. Spór dotyczył tylko kar za pozostawienie auta na parkingu po upływie doby parkingowej.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane