statystyki

Wpłata na kapitał zakładowy jest bez podatku naliczonego

autor: Katarzyna Bajak08.12.2015, 07:25; Aktualizacja: 08.12.2015, 08:41
Podatki, pieniądze

Spór z fiskusem toczył się o VAT od podwyższenia kapitału zakładowego.źródło: ShutterStock

Nie można uznać podwyższenia kapitału zakładowego za wynagrodzenie za bieżącą lub przyszłą usługę – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o Towarzystwo Budownictwa Społecznego, którego jedynym udziałowcem była gmina. Oba podmioty zawarły umowę w sprawie udziału gminy w kosztach budowy mieszkań oraz prawa do ich najmu przez 25 lat w celu dalszego ich podnajmowania. W związku z tym gmina podjęła uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego TBS i objęciu nowych udziałów. Na podstawie odrębnej umowy miała płacić spółce czynsz najmu.

Spór z fiskusem toczył się o VAT od podwyższenia kapitału zakładowego. TBS uważał, że czynność ta nie jest objęta VAT, a od podwyższenia kapitału został już zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych. Twierdził też, że podwyższenie kapitału zakładowego ze swojej istoty nie może być traktowane jako zapłata wynagrodzenia za prawo najmu. Prawo to będzie realizowane dopiero na podstawie oddzielnej umowy.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane