statystyki

Rozliczenia 2016: Płatnik PIT musi się rozliczyć w lutym z fiskusem

autor: Agnieszka Pokojska19.11.2015, 11:59; Aktualizacja: 30.12.2015, 10:50
PIT

PIT-8AR składają osoby fizyczne i osoby prawne, które pobrały podatek od przychodów opodatkowanych ryczałtowo.źródło: ShutterStock

Deklaracje, informacje i roczne obliczenie podatku za osoby fizyczne trzeba przesyłać do urzędów skarbowych elektronicznie. Zwolnione z tego są tylko podmioty rozliczające nie więcej niż pięć osób fizycznych.

Najmniejsze podmioty (rozliczające nie więcej niż pięć osób) mogą składać dokumenty w formie papierowej, o ile nie korzystają z usług biur podatkowych. Chodzi o deklaracje na formularzach: PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, PIT-4R, PIT-8AR oraz PIT-40.

Pozostali muszą składać wypełnione wzory elektronicznie, korzystając wyłącznie z systemu e-Deklaracje. Nie można ich przesyłać za pomocą platformy ePUAP. Przy wysyłaniu dokumentów można użyć bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Osoby fizyczne mogą się też posłużyć danymi autoryzującymi.

PIT-40

Formularz PIT-40 składają firmy, których pracownicy poproszą o rozliczenie z fiskusem, wypełniając oświadczenie PIT-12. Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o PIT, PIT-12 podatnik przekazuje płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. W tym roku z ustaleniem terminu może być problem. Sformułowanie „przed 10 stycznia” oznacza, że PIT-12 składa się 9 stycznia. Otóż 10 stycznia 2016 r. przypada w niedzielę, a 9 stycznia – w sobotę. Jednak w związku z podanym wyżej sformułowaniem nie ma pewności, czy w tym przypadku stosuje się zasadę z art. 12 par. 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.), zgodnie z którą, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Jeżeli tak, to ostatnim dniem dla PIT-12 powinien być poniedziałek 11 stycznia 2016 r. Jednak bezpieczniej będzie, gdy pracownicy złożą oświadczenie do 8 stycznia, choć pracodawca może przyjąć dokument nawet po 11 stycznia. Zależy to od jego dobrej woli.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane