statystyki

Jak rozliczać podatki od nagród i wygranych

autor: Łukasz Zalewski26.11.2015, 18:00; Aktualizacja: 26.11.2015, 18:10
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Czy nagroda z Włoch będzie zwolniona z podatku?źródło: ShutterStock

Podatek od wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych wynosi 10 proc. Jednak nie każda wygrana podlega opodatkowaniu. Jeśli konkurs zorganizowały media, to wypłaty nieprzekraczające 760 zł są zwolnione z podatku

Czy od wygranej odejmę jakieś koszty uzyskania

W konkursie zorganizowanym przez hipermarket pan Zdzisław wygrał telewizor o wartości ponad 5 tys. zł. – Czy od wygranej mogę odliczyć koszty uzyskania przychodów – pyta czytelnik.

NIE

Jak wynika z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. A zatem w takim przypadku nie ma możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania. Jednak, nawet gdyby przepis na to pozwalał, to trudno byłoby osobie, który dostała nagrodę, wykazać, że poniosła jakieś wydatki na osiągnięcie przychodu w wysokości odpowiadającej wartości nagrody.

Podstawa prawna

Art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy nagroda z Włoch będzie zwolniona z podatku

Pan Michał był we Włoszech, gdzie wygrał całkiem pokaźną nagrodę pieniężną. – Czy w Polsce będzie ona zwolniona z podatku – pyta.

NIE

Wygrane pieniężne uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową są opodatkowane w Polsce. Pobiera się od nich podatek w wysokości 10 proc. Daninę muszą również zapłacić podatnicy, którzy wygrali nagrody w innym państwie niż kraj UE lub EOG. W takim przypadku jednak są one opodatkowane według skali podatkowej, a więc stawkami 18 lub 32 proc.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane