statystyki

Jak rozliczać podatki od nagród i wygranych

autor: Łukasz Zalewski26.11.2015, 18:00; Aktualizacja: 26.11.2015, 18:10
wynagrodzenie pensja wypłata pieniądze

Czy nagroda z Włoch będzie zwolniona z podatku?źródło: ShutterStock

Podatek od wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych wynosi 10 proc. Jednak nie każda wygrana podlega opodatkowaniu. Jeśli konkurs zorganizowały media, to wypłaty nieprzekraczające 760 zł są zwolnione z podatku

Czy od wygranej odejmę jakieś koszty uzyskania

W konkursie zorganizowanym przez hipermarket pan Zdzisław wygrał telewizor o wartości ponad 5 tys. zł. – Czy od wygranej mogę odliczyć koszty uzyskania przychodów – pyta czytelnik.

NIE

Jak wynika z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody. A zatem w takim przypadku nie ma możliwości uwzględnienia kosztów uzyskania. Jednak, nawet gdyby przepis na to pozwalał, to trudno byłoby osobie, który dostała nagrodę, wykazać, że poniosła jakieś wydatki na osiągnięcie przychodu w wysokości odpowiadającej wartości nagrody.

Podstawa prawna

Art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Czy nagroda z Włoch będzie zwolniona z podatku

Pan Michał był we Włoszech, gdzie wygrał całkiem pokaźną nagrodę pieniężną. – Czy w Polsce będzie ona zwolniona z podatku – pyta.

NIE

Wygrane pieniężne uzyskane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową są opodatkowane w Polsce. Pobiera się od nich podatek w wysokości 10 proc. Daninę muszą również zapłacić podatnicy, którzy wygrali nagrody w innym państwie niż kraj UE lub EOG. W takim przypadku jednak są one opodatkowane według skali podatkowej, a więc stawkami 18 lub 32 proc.

Podstawa prawna


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane