statystyki

Zwrot VAT: Liczy się data doręczenia, a nie wydania postanowienia

autor: Patrycja Dudek25.11.2015, 07:31; Aktualizacja: 25.11.2015, 08:57
VAT

Naczelnik uważał, że liczy się data wydania postanowienia.źródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu nie przedłuży czasu na zwrot VAT, jeśli zawiadomi o tym przedsiębiorcę po upływie ustawowego terminu – wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

Zasadą jest, że nadwyżka podatku naliczonego nad naliczonym jest odliczana przez podatnika albo zwracana w ciągu 60 dni na jego rachunek bankowy. Jest też tryb przyspieszony – 25 dni, jeżeli są spełnione warunki określone w art. 87 ust. 6 ustawy – oraz wydłużony do 180 dni, gdy podatnik nie wykaże w danym okresie żadnej sprzedaży.

Wszystkie te terminy mogą zostać wydłużone, jeżeli naczelnik urzędu skarbowego uzna, że musi zweryfikować zasadność zwrotu. Wtedy wydłuża go do zakończenia czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli lub postępowania kontrolnego.

W orzecznictwie trwa spór o to, czy dla skutecznego przedłużenia terminu na zwrot VAT wystarczy, że postanowienie zostanie wydane przed upływem tego terminu, czy w tym czasie musi być jeszcze doręczone.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane